مدل 2025 خودروی BYD Atto 2 (که در چین با نام Yuan UP عرضه میشود) در سه نسخه با یک بدنه تولید شده است: نسخه 301 کیلومتر با باتری 32 kWh و موتور 70 kW، نسخه 401 کیلومتر با باتری 45.12 kWh و موتور 70 kW، و نسخه 401 کیلومتر با همان باتری و موتور 130 kW. دو نسخه 401 کیلومتری میتوانند گمراهکننده باشند. آنها عدد پیمایش یکسانی را نشان میدهند، اما یکی در 12.9 ثانیه و دیگری در 7.9 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت میرسد و برگه مشخصات BYD تنها برای مدل سریعتر، کیسههای هوای پردهای را ذکر کرده است. سفارش Atto 2 را بر اساس خروجی موتور و تریم انجام دهید، نه بر اساس پیمایش.
👉 به ما بگویید مشتریان شما کدام نسخه را میخواهند تا پیش از پرداخت، خروجی موتور و تریم را بر اساس VIN تأیید کنیم. از طریق واتساپ از ما بپرسید · مشاهده موجودی فعلی خودروهای برقی →
مقایسه سه نسخه در کنار هم
ارقام برگرفته از برگه مشخصات منتشر شده توسط BYD برای مدل سال 2025 Yuan UP است. نسخه 301 کیلومتر در ژوئیه 2025 اضافه شد؛ دو نسخه 401 کیلومتری در فوریه 2025 عرضه شدند.
| مشخصات | 301 km / 70 kW | 401 km / 70 kW | 401 km / 130 kW |
|---|---|---|---|
| پیمایش CLTC | 301 km | 401 km | 401 km |
| باتری (LFP Blade) | 32 kWh | 45.12 kWh | 45.12 kWh |
| توان موتور | 70 kW / 95 Ps | 70 kW / 95 Ps | 130 kW / 177 Ps |
| گشتاور | 180 N·m | 180 N·m | 290 N·m |
| شتاب 0–100 km/h | 12.0 s | 12.9 s | 7.9 s |
| حداکثر سرعت | 150 km/h | 160 km/h | 160 km/h |
| اوج شارژ سریع DC | 45 kW | 65 kW | 65 kW |
| شارژ DC 30–80% | حدود 30 دقیقه | حدود 30 دقیقه | حدود 30 دقیقه |
| مصرف انرژی اسمی | 12.0 kWh/100 km | 12.2 kWh/100 km | 12.2 kWh/100 km |
| وزن خالص | 1430 kg | 1520 kg | 1540 kg |
| نمایشگر مرکزی | 10.1 in | 12.8 in | 12.8 in |
| کروز کنترل | استاندارد | تطبیقی تمامسرعت | تطبیقی تمامسرعت |
| حفظ حرکت بین خطوط / AEB | ذکر نشده | بله | بله |
| کیسههای هوای پردهای | ذکر نشده | ذکر نشده | بله |
| کیسههای هوای جانبی جلو | بله | بله | بله |
| خروجی برق V2L | ذکر نشده | 3.3 kW | 3.3 kW |
هر سه نسخه دارای بدنه یکسانی هستند: 4310 × 1830 × 1675 میلیمتر با فاصله محوری 2620 میلیمتر، دیفرانسیل جلو، سیستم تعلیق مکفرسون در جلو و تورشنبیم در عقب، تایرهای 215/65 R16 و شعاع چرخش 5.25 متر.
عبارت “Not listed” به این معناست که در برگه مشخصات سال 2025 شرکت BYD، این ویژگی برای آن نسخه وجود ندارد. پیش از اطلاعرسانی به مشتری، حتماً خودروی واقعی را بررسی کنید.
تله 401 کیلومتری: برد یکسان، دو خودروی متفاوت
این اشتباهی است که در سفارشگذاری Atto 2 مشاهده کردهایم. خریدار درخواست “Atto 2 با برد 401 کیلومتر” میکند، تأمینکننده نسخه ارزانتر 70 kW را ارسال میکند و مشتری خودرویی دریافت میکند که رسیدن به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت در آن 5 ثانیه بیشتر طول میکشد.
5 ثانیه تفاوت بین خودرویی است که با اطمینان وارد بزرگراه میشود و خودرویی که نیاز به برنامهریزی دارد. با حضور 5 سرنشین یا در سربالاییهای طولانی، نسخه 70 kW محدودیتهای خود را نشان میدهد، اما نسخه 130 kW اینگونه نیست.
شکاف تجهیزات نیز به همان اندازه اهمیت دارد. در برگه مشخصات BYD، نسخه 401 کیلومتری / 70 kW فاقد کیسه هوای پردهای است، در حالی که نسخه 130 kW آن را دارد. اگر بازار شما شامل خریداران حساس به ایمنی، مشتریان ناوگانی با الزامات بیمهای یا پرسشهای مربوط به رتبهبندی تصادف در زمان ثبتنام است، همین یک مورد تعیینکننده سفارش خواهد بود.
پیش از پرداخت بیعانه، این سه مورد را بر اساس VIN بررسی کنید:
- توان موتور: 70 kW یا 130 kW.
- ظرفیت باتری: 32 kWh یا 45.12 kWh.
- تیپ (Trim): لیست تجهیزات، شامل کیسههای هوا و سیستمهای کمکراننده.
گزارش بازرسی و وضعیت ما هر سه مورد را ثبت میکند و چکلیست تلههای واردات ما، اشتباهات مشابه در سایر مدلها را پوشش میدهد.
نسخه 301 کیلومتری: ارزانترین، سبکترین و با کمترین امکانات
نسخه 301 کیلومتری جدیدترین و سادهترین مدل است. باتری 32 kWh آن نسبت به مدل 401 کیلومتری / 70 kW حدود 90 کیلوگرم وزن کمتری دارد، به همین دلیل با وجود موتور یکسان، در رسیدن به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت کمی سریعتر است (12.0 ثانیه در مقابل 12.9 ثانیه).
مواردی که در این نسخه حذف شدهاند:
- 100 کیلومتر از برد اسمی.
- پیک شارژ سریع: 45 kW در مقابل 65 kW.
- سیستم کمکراننده: فقط کروز کنترل استاندارد، بدون سیستم حفظ حرکت بین خطوط یا ترمز اضطراری خودکار.
- صفحه نمایش: 10.1 اینچ در مقابل 12.8 اینچ.
- کیسه هوای پردهای و خروجی V2L: هیچکدام در برگه مشخصات ذکر نشدهاند.
- حداکثر سرعت: 150 کیلومتر بر ساعت در مقابل 160 کیلومتر بر ساعت.
برای خریدارانی که فقط در شهر تردد میکنند، بودجه محدودی دارند و در خانه شارژ میکنند، نسخه 301 کیلومتری خودروی معقولی است. برای سایرین، نسخههای 401 کیلومتری پیشنهاد ایمنتری هستند.
برد در استفاده واقعی
هر سه نسخه تقریباً انرژی یکسانی در هر کیلومتر مصرف میکنند: 12.0 تا 12.2 kWh در هر 100 کیلومتر. تفاوت در برد، تقریباً به طور کامل ناشی از اندازه باتری است.
ارقام اعلامی CLTC خوشبینانه هستند و پیمایش واقعی، بهویژه در سرعتهای بزرگراهی، کمتر خواهد بود. به عنوان یک قاعده کلی برای برنامهریزی، نسخه 301 km را خودرویی شهری در نظر بگیرید که با پیمایش روزانه متوسط، هر دو یا سه روز نیاز به شارژ دارد و نسخههای 401 km را خودروهایی بدانید که برای بسیاری از مالکان شخصی، پاسخگوی یک هفته کاری کامل در رانندگی شهری هستند.
در اتیوپی، ایستگاههای شارژ عمومی در آدیس آبابا متمرکز هستند و در مقابل نیاز تخمینی به بیش از 2,300 ایستگاه در سراسر کشور، تنها حدود 100 ایستگاه وجود دارد. برای خریدارانی که مرتباً از شهر خارج میشوند، نسخههای 401 km حداقل پیشنهادی ما هستند. برای اطلاع از وضعیت شارژ، به راهنمای واردات خودروهای برقی به اتیوپی ما مراجعه کنید.
ارتفاع و سربالاییها
آدیس آبابا در ارتفاع حدود 2,355 متری قرار دارد. موتورهای الکتریکی با افزایش ارتفاع دچار افت توان نمیشوند، بنابراین هر نسخه از Atto 2 خروجی کامل اسمی خود را در مناطق مرتفع ارائه میدهد. این یک مزیت واقعی نسبت به SUVهای بنزینی کوچک است.
آنچه ارتفاع نمیتواند جبران کند، شکاف بین 70 kW و 130 kW در سربالاییهای تند با بار کامل است. برای شهرهای کوهستانی و جادههای مرتفع، نسخه 130 kW گزینهای است که باید موجود داشته باشید.
Atto 2، Yuan UP و سایر نامها
در چین، این خودرو با نام BYD Yuan UP (元UP) شناخته میشود. در بازارهای صادراتی، عمدتاً با نام Atto 2 و در برخی مناطق با نام Yuan Pro یا S1 Pro به فروش میرسد. اسناد چینی برای خودرویی که از بازار داخلی خریداری شده، معمولاً نام Yuan UP را درج میکنند.
مدل Atto 2 نسخه کوچکتر Atto 3 نیست. مدل Atto 3 (Yuan Plus) یک کلاس بزرگتر است: طول 4455 mm در مقابل 4310 mm، با فاصله محوری 2720 mm و سیستم تعلیق عقب چند اتصالی (multi-link). اگر مشتری شما بین این دو مدل مردد است، به مقایسه Yuan UP و Yuan Plus (Atto 2 و Atto 3) مراجعه کنید.
نسخههای صادراتی Atto 2 که برای اروپا یا سایر مناطق ساخته میشوند، ممکن است باتریها و تجهیزات متفاوتی نسبت به Yuan UP بازار چین داشته باشند. این صفحه به خودروی بازار چین میپردازد که همان مدلی است که اکثر صادرکنندگان مستقل ارسال میکنند. راهنمای ما در مورد نامهای مدلهای چینی در مقابل نامهای صادراتی توضیح میدهد که چرا این موضوع اهمیت دارد.
کدام نسخه برای کدام خریدار
نسخه 301 km / 70 kW مناسب برای:
- رانندگان شخصی در شهر با بودجه محدود که در خانه شارژ میکنند.
- استفادههای تجاری یا تحویل کالا در مسافتهای کوتاه داخل یک شهر.
نسخه 401 km / 70 kW مناسب برای:
- خریدارانی که به پیمایش بیشتر نیاز دارند اما عمدتاً در ترافیک شهری و مسیرهای هموار رانندگی میکنند.
- مشتریان حساس به قیمت که شتابگیری کندتر و کیسههای هوای کمتر را میپذیرند. حتماً آنها را از تفاوت تعداد کیسههای هوا مطلع کنید.
نسخه 401 km / 130 kW مناسب برای:
- اکثر خریداران شخصی. این نسخهای است که ما بهطور پیشفرض توصیه میکنیم.
- شهرهای کوهستانی، رانندگی در بزرگراه و ظرفیت کامل سرنشین.
- مشتریان ناوگانی و شرکتی که به کیسههای هوای پردهای و سیستمهای کمکراننده نیاز دارند.
- رانندگان تاکسیهای اینترنتی، مشروط به قوانین صدور مجوز محلی.
اگر مشتری شما فضای بیشتری میخواهد، Atto 3 با برد 430 کیلومتر یا 510 کیلومتر گزینه بعدی است. اگر به جای SUV، یک هاچبک پنجنفره میخواهند، مطلب مقایسه BYD Dolphin و Seagull را ببینید. Dolphin نیز همان مشکل موتور را دارد: عدد برد آن، نوع موتور را مشخص نمیکند.
حملونقل و امور اداری
برای اتیوپی، هر خودرو از طریق بندر جیبوتی وارد شده و سپس از طریق جاده یا ریل به داخل کشور منتقل میشود. طبق قوانین فعلی، خودروهای برقی کاملاً مونتاژ شده مشمول 15% عوارض گمرکی به همراه مالیات بر ارزش افزوده، عوارض غیرمستقیم و مالیات اضافی هستند. قبل از ارائه قیمت نهایی (Landed Cost)، نرخ فعلی را با کارگزار گمرکی خود چک کنید.
با طول 4310 میلیمتر، Atto 2 به اندازه کافی جمعوجور است که بتوان آن را بهطور بهینه در کانتینر بارگیری کرد. مطلب تعداد خودروهای قابل بارگیری در کانتینر و مسیرهای حملونقل به بنادر آفریقا را ببینید.
گارانتی منطقهای است. گارانتی چینی BYD بهطور خودکار شامل خودرویی که توسط یک صادرکننده مستقل صادر شده نمیشود. قبل از فروش، شرایط خدمات پس از فروش را با مشتری خود توافق کنید. برای بررسی تأمینکنندگان، مطلب نحوه انتخاب صادرکننده خودرو چینی را مطالعه کنید.
مقایسههای بیشتر خودروهای برقی BYD
- مقایسه Sealion 05 EV و Atto 3
- مقایسه Sealion 06 EV و Song Plus EV
- موجودی Atto 3 و Sealion 05 EV در جیبوتی
- برترین SUVها و خودروهای برقی چینی برای صادرات در سال 2026
سوالات متداول
چه نسخههایی از BYD Atto 2 وجود دارد؟
مدل 2025 Atto 2 (Yuan UP) در بازار چین سه نسخه دارد: 301 کیلومتر با باتری 32 kWh و موتور 70 kW، نسخه 401 کیلومتر با باتری 45.12 kWh و موتور 70 kW، و نسخه 401 کیلومتر با همان باتری و موتور 130 kW.
تفاوت بین Atto 2 با موتور 70 kW و 130 kW چیست؟
شتاب و تجهیزات. نسخه 130 kW در 7.9 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت میرسد (در مقایسه با 12.9 ثانیه)، گشتاور 290 N·m در برابر 180 N·m دارد و طبق لیست BYD، کیسههای هوای پردهای فقط در نسخه 130 kW موجود است. برد هر دو نسخه 401 کیلومتر است.
آیا BYD Yuan UP همان Atto 2 است؟
بله. Yuan UP نام این مدل در بازار چین و Atto 2 نام اصلی صادراتی آن برای همان مدل است.
آیا Atto 2 از Atto 3 کوچکتر است؟
بله. طول خودروی Atto 2 برابر با 4310 mm با فاصله محوری 2620 mm است؛ در حالی که Atto 3 دارای طول 4455 mm و فاصله محوری 2720 mm میباشد. اینها مدلهای متفاوتی در کلاسهای ابعادی مختلف هستند.
سرعت شارژ Atto 2 چقدر است؟
تمام نسخهها با استفاده از شارژ DC در مدت حدود 30 دقیقه از 30% به 80% شارژ میشوند. حداکثر توان شارژ DC در نسخه 301 km برابر با 45 kW و در نسخههای 401 km برابر با 65 kW است.
کدام نسخه Atto 2 را وارد کنم؟
برای اکثر خریداران، نسخه 401 km / 130 kW پیشنهاد میشود: همان پیمایش نسخه ارزانتر 401 km، شتاب بسیار قویتر و کیسههای هوای پردهای. نسخه 301 km برای خریدارانی که فقط در شهر تردد دارند و بودجه محدودی دارند، مناسب است.
عکس: Alexander-93 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.