مدلهای BYD Sealion 05 EV و Atto 3 در یک کلاس ابعادی قرار دارند، دارای فاصله محوری یکسان 2720 mm هستند و در نسخههای 430 km خود، تقریباً از باتری مشابهی (50.05 kWh در مقابل 49.92 kWh) بهره میبرند. دو تفاوت اصلی این خودروها در نوع سیستم انتقال قدرت و سرعت شارژ است. مدل Sealion 05 EV دارای دیفرانسیل عقب است و در مدت حدود 18 دقیقه با توان حداکثر 130 kW از 30% تا 80% شارژ میشود. مدل Atto 3 دارای دیفرانسیل جلو است و شارژ آن حدود 30 دقیقه با توان حداکثر 70 kW زمان میبرد. اگر مشتری شما از شارژرهای سریع عمومی استفاده میکند، Sealion 05 EV در هر توقف در زمان صرفهجویی میکند. اگر شارژ در خانه و در طول شب انجام شود، عملکرد این دو مدل بسیار به هم نزدیکتر از آن چیزی است که نشانهای تجاری آنها القا میکنند.
👉 هر دو خودرو هماکنون در جیبوتی موجود هستند: Sealion 05 EV با برد 430 km و Atto 3 در نسخههای 430 km و 510 km. از طریق واتساپ از ما بپرسید · مشاهده موجودی جیبوتی →
جدول مشخصات
ارقام ارائهشده بر اساس برگههای پیکربندی منتشر شده توسط BYD برای مدل سال 2025 است. مدل Sealion 05 EV در نسخههای 430 km و 520 km عرضه میشود؛ مدل Atto 3 (که در بازار چین با نام Yuan Plus شناخته میشود) در نسخههای 430 km و 510 km موجود است.
| مشخصات | Sealion 05 EV 430 | Sealion 05 EV 520 | Atto 3 430 | Atto 3 510 |
|---|---|---|---|---|
| برد حرکتی CLTC | 430 km | 520 km | 430 km | 510 km |
| باتری (LFP Blade) | 50.05 kWh | 60.9 kWh | 49.92 kWh | 60.48 kWh |
| دیفرانسیل | عقب | عقب | جلو | جلو |
| قدرت موتور | 140 kW | 160 kW | 150 kW | 150 kW |
| گشتاور | 330 N·m | 330 N·m | 310 N·m | 310 N·m |
| شتاب 0 تا 100 کیلومتر | 7.6 s | 7.2 s | 7.3 s | 7.3 s |
| حداکثر سرعت | 180 km/h | 180 km/h | 160 km/h | 160 km/h |
| پیک شارژ DC | 130 kW | 156 kW | 70 kW | 80 kW |
| شارژ DC از 30 تا 80 درصد | حدود 18 min | حدود 18 min | حدود 30 min | حدود 30 min |
| شارژ AC | 7 kW | 7 kW | n/a on sheet | n/a on sheet |
| طول | 4520 mm | 4520 mm | 4455 mm | 4455 mm |
| عرض × ارتفاع | 1860 × 1630 mm | 1860 × 1630 mm | 1875 × 1615 mm | 1875 × 1615 mm |
| فاصله بین دو محور | 2720 mm | 2720 mm | 2720 mm | 2720 mm |
| وزن خالص | 1670 kg | 1780 kg | 1625 kg | 1690 kg |
| سیستم تعلیق عقب | پنج اتصالی مستقل | پنج اتصالی مستقل | چند اتصالی مستقل | چند اتصالی مستقل |
| شعاع گردش | 4.65 m | 4.65 m | n/a on sheet | n/a on sheet |
عبارت “n/a on sheet” به این معناست که در برگه مشخصات رسمی منتشر شده توسط BYD، این فیلد خالی گذاشته شده است. ما از حدس و گمان برای پر کردن این موارد استفاده نمیکنیم.
سرعت شارژ، تفاوت اصلی
مدل Sealion 05 EV 430 از شارژ DC تا 130 kW پشتیبانی میکند، در حالی که Atto 3 430 تا 70 kW را میپذیرد. از آنجایی که ظرفیت هر دو باتری حدود 50 kWh است، این تفاوت در پیک شارژ مستقیماً به زمان صرفهجویی شده تبدیل میشود: حدود 18 دقیقه برای شارژ از 30% تا 80% در مقابل حدود 30 دقیقه.
این اختلاف برای دو گروه از خریداران اهمیت ویژهای دارد:
- رانندگان تاکسی و سرویسهای حملونقل آنلاین که در طول شیفت کاری خود از ایستگاههای شارژ عمومی DC استفاده میکنند. دوازده دقیقه صرفهجویی در هر بار شارژ، یک یا دو بار در روز، به معنای زمان کاری مفید واقعی است.
- مالکانی که بین شهرها تردد میکنند و ناچارند در طول مسیر شارژ کنند.
این تفاوت برای مالکان شخصی که خودرو را شبانه در منزل شارژ میکنند تقریباً بیاهمیت است، زیرا شارژ شبانه برای پر کردن باتری هر دو خودرو کافی است.
یک شرط در همه جا صدق میکند: سرعت شارژ خودرو تنها به اندازه توان شارژر است. مزیت 130 kW مدل Sealion تنها در صورتی نمایان میشود که شارژر بتواند بیش از 70 kW برق تامین کند. در یک شارژر DC کندتر، هر دو خودرو با محدودیت شارژر شارژ میشوند و این اختلاف کاهش مییابد. پیش از فروش بر اساس مزیت شارژ، از مشتری خود بپرسید که در واقعیت کجا شارژ میکند.
در اتیوپی، ایستگاههای شارژ عمومی در آدیس آبابا متمرکز هستند: حدود 100 ایستگاه در مقابل نیاز تخمینی 2,300 ایستگاه یا بیشتر در سراسر کشور. برای اطلاعات بیشتر به راهنمای واردات خودروهای برقی به اتیوپی ما مراجعه کنید.
دیفرانسیل عقب در مقابل دیفرانسیل جلو
این تفاوتی است که نحوه رانندگی با خودرو را تغییر میدهد و هیچکدام از این دو ساختار به سادگی بر دیگری برتری ندارد.
مزایای دیفرانسیل عقب برای Sealion 05 EV:
- کشش بهتر هنگام شتابگیری در سربالایی یا حمل بار کامل، زیرا وزن به چرخهای عقب محرک منتقل میشود.
- حس فرمانپذیری دقیقتر، زیرا چرخهای جلو فقط وظیفه هدایت را بر عهده دارند و نیروی محرکه را منتقل نمیکنند.
- شعاع گردش 4.65 m که تا حدی به دلیل نبود میلگاردان در چرخهای جلو است که زاویه چرخش را محدود نمیکند. این ویژگی در خیابانهای باریک شهری و پارک کردن در فضاهای تنگ کمککننده است.
مزایای دیفرانسیل جلو برای Atto 3:
- رفتار قابل پیشبینیتر در سطوح شنی، گلی یا خیس برای یک راننده معمولی، زیرا چرخهای محرک خودرو را میکشند تا اینکه آن را هل دهند.
- ساختاری که اکثر رانندگانی که از خودروهای بنزینی دیفرانسیل جلو استفاده کردهاند، با آن آشنا هستند.
برای خریدارانی که در جادههای شهری پرشیب با بار کامل تردد میکنند، دیفرانسیل عقب مزیت محسوب میشود. برای خریدارانی که مرتباً از جادههای آسفالت خارج میشوند، دیفرانسیل جلو انتخاب منعطفتری است. هیچکدام از این دو خودرو در این نسخهها سیستم چهار چرخ محرک ندارند.
آدیس آبابا در ارتفاع حدود 2,355 متری قرار دارد و موتورهای الکتریکی برخلاف موتورهای بنزینی، با افزایش ارتفاع دچار افت توان نمیشوند. هر دو خودرو خروجی کامل اسمی خود را در مناطق مرتفع ارائه میدهند.
ابعاد و فضا
هر دو خودرو دارای فاصله محوری 2720 mm هستند، بنابراین فضای پای سرنشینان عقب در یک محدوده قرار دارد. مدل Sealion 05 EV در مجموع 65 mm طولانیتر و 15 mm بلندتر است و Atto 3 به میزان 15 mm عریضتر است. روی کاغذ این تفاوتها ناچیز هستند. در نمایشگاه، طول اضافی Sealion عمدتاً در اورهنگهای بدنه و طراحی ظاهری نمود پیدا میکند، نه در کابین.
BYD حجم صندوق عقب Atto 3 را 434 L اعلام کرده که با خواباندن صندلیهای عقب به 1338 L میرسد. در برگه مشخصات Sealion 05 EV حجم صندوق عقب خالی است، بنابراین اگر فضای بار عامل تعیینکننده در فروش است، واحد موجود را اندازهگیری کنید یا برای دریافت تصاویر صندوق عقب با ما تماس بگیرید.
عملکرد
مدل Atto 3 430 با وجود گشتاور بالاتر Sealion 05 EV، در شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت کمی سریعتر از آن عمل میکند (7.3 ثانیه در مقابل 7.6 ثانیه). مدل Sealion 05 EV 520 با موتور 160 kW، سریعترین گزینه در میان این چهار مدل با زمان 7.2 ثانیه است. هر دو نسخه Sealion دارای حداکثر سرعت محدود شده 180 کیلومتر بر ساعت هستند، در حالی که این رقم برای Atto 3 برابر با 160 کیلومتر بر ساعت است.
هیچکدام از این تفاوتها در رانندگی روزمره اهمیت چندانی ندارند. خودروهایی با شتاب هفت ثانیهای برای سبقتگیری در بزرگراه کاملاً مناسب هستند. اگر مشتری شما بر اساس ارقام شتاب تصمیمگیری میکند، این دو خودرو عملاً در یک سطح قرار دارند.
وزن
وزن Sealion 05 EV 430 برابر با 1670 کیلوگرم در مقابل 1625 کیلوگرم برای Atto 3 430 است که تفاوتی 45 کیلوگرمی را نشان میدهد. در نسخههای با باتری بزرگتر، این اختلاف به 90 کیلوگرم میرسد (1780 کیلوگرم در مقابل 1690 کیلوگرم). هیچکدام از این ارقام به اندازهای نیستند که هزینههای جاری را به طور محسوس تغییر دهند.
نامها در اسناد
هر دو خودرو دارای تلههای نامگذاری هستند:
- Atto 3 نام صادراتی مدل Yuan Plus در بازار چین است. فاکتور چینی ممکن است با نام Yuan Plus صادر شود.
- Sealion 05 EV متعلق به سری Ocean شرکت BYD است. آن را با Sealion 05 DM-i که یک خودروی پلاگین هیبرید با موتور بنزینی است، یا با مدلهای بزرگتر Sealion 06 و Sealion 07 اشتباه نگیرید. سفارش خود را بر اساس VIN، نوع پیشرانه و ظرفیت باتری ثبت کنید، نه فقط بر اساس نام مدل.
اگر در مورد خودرویی که تامینکننده پیشنهاد میدهد تردید دارید، راهنمای ما برای نامهای مدلهای چینی در مقابل نامهای صادراتی نحوه بررسی آن را نشان میدهد. همین تله در یک کلاس بالاتر نیز وجود دارد که در مقایسه Sealion 06 EV با Song Plus EV به آن پرداخته شده است.
کدام مدل برای کدام مشتری مناسب است
مدل Sealion 05 EV مناسب برای:
- رانندگان تاکسیهای اینترنتی و ناوگانهایی که به شارژ عمومی DC متکی هستند.
- خریداران در شهرهای کوهستانی که اغلب با بار کامل رانندگی میکنند.
- مشتریانی که به مانورپذیری در فضاهای تنگ اهمیت میدهند: شعاع چرخش 4.65 متر.
- خریدارانی که به دنبال طراحی جدیدتر و اسپرتتر هستند.
مدل Atto 3 مناسب برای:
- مالکانی که در خانه شارژ میکنند و به ندرت از شارژرهای عمومی استفاده میکنند.
- رانندگانی که به طور مرتب در جادههای شنی یا خاکی تردد میکنند.
- مشتریانی که با نام Atto 3 آشنا هستند. این مدل سالهاست که در خارج از کشور به فروش میرسد و در بسیاری از بازارهای صادراتی مدل شناختهشدهتری است.
- خریدارانی که بین ظرفیتهای مختلف باتری انتخاب میکنند. به مقایسه Atto 3 با پیمایش 430 کیلومتر در مقابل 510 کیلومتر مراجعه کنید.
برای یک فروشنده، موجود داشتن هر دو مدل، دو پروفایل مختلف مشتری را پوشش میدهد و به جای رقابت با یکدیگر، مکمل هم هستند. برای مشاهده سایر خودروهای آماده ارسال، موجودی فعلی خودروهای برقی ما را بررسی کنید.
حمل و نقل به اتیوپی
هر دو خودروی موجود در انبار ما در جیبوتی با شرایط CIF Djibouti قیمتگذاری شدهاند. این قیمت شامل خودرو، ترخیص صادراتی چین، حملونقل دریایی و بیمه تا بندر مقصد است. خریدار مسئولیت حملونقل زمینی از طریق راهآهن آدیسآبابا–جیبوتی یا جاده، و همچنین ترخیص در اتیوپی را بر عهده دارد. طبق قوانین فعلی، خودروهای برقی کاملاً مونتاژ شده مشمول 15% حقوق گمرکی هستند و از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، عوارض و مالیات اضافی معاف میباشند. پیش از نهایی کردن هزینه تمامشده، نرخ را با کارگزار گمرکی خود چک کنید.
برای انتقال هیچکدام از خودروها از جیبوتی به آدیسآبابا برنامهریزی برای رانندگی نکنید. مسافت جادهای بسیار بیشتر از برد واقعی هر دو خودرو است و ایستگاههای شارژ در طول مسیر قابل اطمینان نیستند. خودرو را با قطار یا کامیون ارسال کنید.
پیش از پرداخت بیعانه، ما VIN، نسخه باتری و عکسها یا ویدیوی زنده از واحد واقعی را برای شما ارسال میکنیم. گزارش بازرسی ما توضیح میدهد که چه مواردی را بررسی میکنیم. برای سفارشهای کارخانهای از چین، به بخشهای تعداد خودروهای قابل بارگیری در کانتینر و حملونقل به بنادر آفریقا مراجعه کنید.
گارانتی منطقهای است. گارانتی چینی BYD بهطور خودکار شامل خودرویی که توسط یک صادرکننده مستقل صادر شده است، نمیشود. در مورد خدمات پس از فروش با مشتری خود از قبل توافق کنید. چکلیست تلههای وارداتی ما، اشتباهات رایج را پوشش میدهد.
مقایسههای بیشتر خودروهای برقی BYD
- مقایسه Yuan UP با Yuan Plus (Atto 2 در برابر Atto 3)
- مقایسه نسخههای BYD Atto 2
- مقایسه BYD Dolphin با Seagull
- برترین شاسیبلندها و خودروهای برقی چینی برای صادرات در سال 2026
- چگونه یک صادرکننده معتبر خودروی چینی انتخاب کنیم
سوالات متداول
تفاوت بین BYD Sealion 05 EV و Atto 3 چیست؟
هر دو دارای فاصله محوری 2720 mm و باتریهای مشابه هستند. مدل Sealion 05 EV دیفرانسیل عقب است و شارژ سریع 30 تا 80 درصد را در حدود 18 دقیقه با توان حداکثر 130 kW (نسخه 430 km) انجام میدهد. مدل Atto 3 دیفرانسیل جلو است و این فرآیند را در حدود 30 دقیقه با توان حداکثر 70 kW انجام میدهد.
کدام مدل سریعتر شارژ میشود، Sealion 05 EV یا Atto 3؟
مدل Sealion 05 EV. نسخه 430 km آن تا 130 kW و نسخه 520 km آن تا 156 kW را پشتیبانی میکند، در حالی که این ارقام برای Atto 3 به ترتیب 70 kW و 80 kW است. این مزیت تنها در شارژرهای DC که توان خروجی بالاتری از پیک شارژ Atto 3 دارند، نمایان میشود.
آیا مدل Sealion 05 EV دیفرانسیل عقب است؟
بله. هر دو نسخه Sealion 05 EV دارای دیفرانسیل عقب با سیستم تعلیق پنج اتصالی هستند. مدل Atto 3 دارای دیفرانسیل جلو است.
آیا Sealion 05 EV همان Sealion 05 DM-i است؟
خیر. مدل Sealion 05 EV تمام برقی است. مدل Sealion 05 DM-i یک خودروی پلاگین هیبرید با موتور بنزینی است. پیش از سفارش، سیستم انتقال قدرت و VIN را بررسی کنید.
کدام یک بزرگتر است، Sealion 05 EV یا Atto 3؟
ابعاد آنها به هم نزدیک است. هر دو دارای فاصله محوری 2720 mm هستند. طول Sealion 05 EV برابر با 4520 mm در مقابل 4455 mm برای Atto 3 است و 15 mm ارتفاع بیشتری دارد؛ مدل Atto 3 به میزان 15 mm عریضتر است.
آیا Sealion 05 EV و Atto 3 را برای اتیوپی موجود دارید؟
بله. مدل Sealion 05 EV با برد 430 km و مدل Atto 3 در نسخههای 430 km و 510 km هماکنون در جیبوتی تخلیه شدهاند و با قیمت CIF جیبوتی عرضه میشوند. برای اطلاع از موجودی فعلی، در واتساپ از ما بپرسید.
عکس: JustAnotherCarDesigner / Wikimedia Commons, CC0.