مدل 2025 خودرو BYD Atto 3 (که در چین با نام Yuan Plus عرضه میشود) با دو نوع باتری ارائه میگردد: 49.92 kWh با پیمایش 430 کیلومتر طبق استاندارد CLTC و 60.48 kWh با پیمایش 510 کیلومتر طبق استاندارد CLTC. تمامی مشخصات فنی حرکتی خودرو یکسان است: موتور جلو با قدرت 150 kW و گشتاور 310 N·m، شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت 7.3 ثانیه، حداکثر سرعت 160 کیلومتر در ساعت، طول بدنه 4455 میلیمتر و فاصله محوری 2720 میلیمتر. نسخه 510 کیلومتری، 80 کیلومتر پیمایش اسمی بیشتر، 65 کیلوگرم وزن بیشتر و پیک شارژ سریع DC کمی بالاتر (80 kW در مقابل 70 kW) ارائه میدهد. انتخاب خود را بر اساس مسافت روزانه و دسترسی به شارژ انجام دهید، نه بر اساس عملکرد؛ چرا که از نظر عملکرد تفاوتی بین این دو نسخه وجود ندارد.
👉 هر دو نسخه Atto 3 هماکنون در جیبوتی موجود هستند. به ما اطلاع دهید کدام نسخه را مد نظر دارید و مقصد شما در اتیوپی کجاست. از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید · مشاهده موجودی جیبوتی →
مقایسه دو نسخه در کنار یکدیگر
تمامی ارقام از برگه مشخصات رسمی منتشر شده توسط BYD برای مدل سال 2025 خودرو Yuan Plus / Atto 3 استخراج شدهاند.
| مشخصات | Atto 3 نسخه 430 کیلومتر | Atto 3 نسخه 510 کیلومتر |
|---|---|---|
| پیمایش CLTC | 430 km | 510 km |
| باتری | 49.92 kWh LFP Blade | 60.48 kWh LFP Blade |
| مصرف انرژی اسمی | 12.2 kWh/100 km | 12.5 kWh/100 km |
| موتور | 150 kW / 204 Ps، جلو | 150 kW / 204 Ps، جلو |
| گشتاور | 310 N·m | 310 N·m |
| شتاب 0 تا 100 کیلومتر در ساعت | 7.3 s | 7.3 s |
| حداکثر سرعت | 160 km/h | 160 km/h |
| پیک شارژ سریع DC | 70 kW | 80 kW |
| شارژ DC از 30 تا 80 درصد | حدود 30 min | حدود 30 min |
| وزن خالص | 1625 kg | 1690 kg |
| طول × عرض × ارتفاع | 4455 × 1875 × 1615 mm | 4455 × 1875 × 1615 mm |
| فاصله محوری | 2720 mm | 2720 mm |
| صندوق عقب | 434 L (1338 L با صندلیهای تاشو) | 434 L (1338 L با صندلیهای تاشو) |
| سیستم تعلیق عقب | چند اتصالی مستقل | چند اتصالی مستقل |
| تایرها | 215/60 R17 | 215/60 R17 یا 215/55 R18 بسته به تیپ |
| ولتاژ پلتفرم | 400 V | 400 V |
با نگاه به جدول از بالا، الگو کاملاً مشخص است. دو ردیف اول متفاوت هستند. چند ردیف در میانه جدول تفاوت جزئی دارند. سایر مشخصات خودرو کاملاً یکسان است.
مزیت 10.56 kWh ظرفیت اضافه باتری
باتری نسخه 510 کیلومتری 21 درصد بزرگتر است و 19 درصد پیمایش اسمی بیشتری ارائه میدهد. این اختلاف کمی کمتر از تفاوت ظرفیت باتری است، زیرا پک باتری بزرگتر 65 کیلوگرم وزن بیشتری دارد که باعث میشود مصرف انرژی از 12.2 به 12.5 kWh در هر 100 کیلومتر افزایش یابد.
این موضوع را به جای برگه مشخصات فنی، در یک هفته کاری واقعی در نظر بگیرید. یک مالک خصوصی در آدیس آبابا که روزانه 60 کیلومتر رانندگی میکند، با هر دو نسخه تقریباً هفتهای یک بار خودرو را به شارژ میزند. یک راننده تاکسی اینترنتی که روزانه 200 کیلومتر طی میکند، با هر دو نسخه هر یک یا دو روز یک بار نیاز به شارژ خواهد داشت. اختلاف 80 کیلومتری تنها برای رانندگانی که مسافتی بین این دو مقدار را طی میکنند و کسانی که سفرهای برونشهری دارند، رفتار رانندگی را تغییر میدهد.
گروه دوم همان کسانی هستند که باید درباره آنها پرسوجو کرد. ایستگاههای شارژ عمومی در اتیوپی در آدیس آبابا متمرکز هستند: حدود 100 ایستگاه در مقابل رقمی که تخمین زده میشود به بیش از 2,300 ایستگاه در سراسر کشور نیاز است. در داخل شهر، یک Atto 3 با برد 430 کیلومتر هرگز از شارژر دور نیست. در سفر به یک شهر منطقهای، آن 80 کیلومتر اضافه، حاشیه امنیت بین رسیدن با خیال راحت و رسیدن با نگرانی است. راهنمای واردات خودروهای برقی به اتیوپی ما، شکاف موجود در زیرساخت شارژ را با جزئیات بیشتری بررسی کرده است.
استاندارد CLTC چرخه تست چین است و بسیار خوشبینانه عمل میکند. برد واقعی در هر دو خودرو، بهویژه در سرعتهای ثابت بزرگراهی، کمتر خواهد بود. با این حال، نسبت بین این دو حفظ میشود: هر چقدر مشتری شما از نسخه 430 کیلومتری دریافت کند، نسخه 510 کیلومتری حدود یک پنجم بیشتر شارژدهی خواهد داشت.
شارژ: تفاوتی کوچک، نه تعیینکننده
هر دو نسخه شارژ سریع DC را از 30% تا 80% در حدود 30 دقیقه انجام میدهند. نسخه 510 کیلومتری به حداکثر توان 80 کیلووات در مقابل 70 کیلووات میرسد که به همین دلیل میتواند باتری بزرگتر را در همان زمان شارژ کند.
در عمل، این اختلاف 10 کیلوواتی بهندرت خود را نشان میدهد. یک خودرو تنها با سرعتی شارژ میشود که شارژر اجازه میدهد، بنابراین در یک شارژر عمومی کندتر، این تفاوت از بین میرود. در مدت 30 دقیقه، نسخه 510 کیلومتری کیلومتر بیشتری به باتری اضافه میکند، اما هیچکس نباید آن را صرفاً به خاطر سرعت شارژ خریداری کند.
بیشتر مالکان در خانه یا در محل کار در طول شب شارژ میکنند. برای این الگوی استفاده، هر دو نسخه هر روز صبح با باتری پر شروع به کار میکنند و تنها سوال این است که آیا رانندگی یک روز در محدوده برد اسمی 430 کیلومتر یا 510 کیلومتر قرار میگیرد یا خیر.
وزن، تایرها و سواری
اختلاف وزن 65 کیلوگرمی تقریباً معادل یک سرنشین بزرگسال است. این چیزی نیست که راننده در استفاده روزمره احساس کند.
تایرها نکته کمی مهمتری برای خدمات پس از فروش هستند. تیپهای 430 کیلومتری از سایز 215/60 R17 استفاده میکنند. تیپهای 510 کیلومتری بسته به سطح تجهیزات، از 215/60 R17 یا 215/55 R18 استفاده میکنند. تایر 17 اینچی با دیواره بلندتر، ارزانتر است، در بازارهای بیشتری یافت میشود و در مواجهه با سطوح جادهای ناهموار و سرعتگیرها نرمتر عمل میکند. اگر مشتریان شما در جادههای ناهموار رانندگی میکنند، قبل از ارائه قیمت، بررسی کنید که هر واحد خاص از چه سایز چرخی استفاده میکند.
هر دو نسخه از سیستم تعلیق عقب مستقل چنداتصالی (multi-link) بهره میبرند. این یکی از برتریهای واضح نسبت به مدل کوچکتر Yuan UP / Atto 2 است که از سیستم تعلیق میلپیچشی (torsion beam) استفاده میکند (برای مقایسه به مقایسه Yuan UP و Yuan Plus مراجعه کنید).
تفاوتهای تجهیزاتی ناشی از تیپ خودرو است، نه باتری
BYD مدل 2025 از Atto 3 را در پنج تیپ با دو نوع باتری عرضه میکند و تفاوت تجهیزات بیشتر بر اساس تیپ است تا نوع باتری. طبق برگه مشخصات منتشر شده، تمامی تیپهای 2025 دارای کیسه هوای پردهای، کیسه هوای جانبی جلو، کروز کنترل تطبیقی با قابلیت توقف کامل، سیستم حفظ حرکت بین خطوط و ترمز اضطراری خودکار هستند. تفاوتها مربوط به موارد جزئیتر است:
- نمایشگر مرکزی: 15.6 اینچ در تیپ ردهبالای 510 km و 12.8 اینچ در سایر تیپها.
- خروجی برق خودرو به دستگاه (V2L): 3.3 kW در اکثر تیپها؛ در برگه مشخصات منتشر شده، این قابلیت برای تیپ پایه 430 km ذکر نشده است.
- رینگها: 18 اینچ در دو تیپ ردهبالای 510 km و 17 اینچ در سایر مدلها.
سفارشگذاری باید بر اساس VIN، ظرفیت باتری و تیپ انجام شود، نه صرفاً با عنوان “Atto 3 430”. دو خودرو با برد حرکتی یکسان ممکن است در اندازه نمایشگر و قابلیت V2L متفاوت باشند. ما پیش از پرداخت بیعانه، VIN و تصاویر خودروی واقعی را برای شما ارسال میکنیم. گزارش بازرسی و وضعیت فنی ما جزئیات این موارد را توضیح میدهد.
نامگذاری: Atto 3، Yuan Plus یا هر دو
در چین، این خودرو با نام BYD Yuan Plus (元PLUS) شناخته میشود. در اکثر بازارهای صادراتی، این خودرو همواره با نام Atto 3 عرضه شده است. انتظار داشته باشید که هر دو نام در اسناد و مدارک دیده شود. فاکتور خرید یا گواهی صادره در چین ممکن است با نام Yuan Plus باشد، در حالی که مشتری شما خودرو را با نام Atto 3 میشناسد. اینها یک خودروی واحد هستند و مغایرتی وجود ندارد. راهنمای ما در مورد نامگذاری مدلهای چینی در مقابل نامهای صادراتی نحوه عملکرد این موضوع در برندهای مختلف را توضیح میدهد.
مدل کوچکتر BYD Atto 2 در بازار چین با نام Yuan UP شناخته میشود که خودرویی متفاوت و یک کلاس کوچکتر است. اگر تأمینکنندهای به شما یک “Atto 3” با قیمتی بسیار پایین پیشنهاد داد، طول خودرو را بررسی کنید: طول Atto 3 برابر با 4455 mm و طول Yuan UP / Atto 2 برابر با 4310 mm است.
کدام نسخه برای کدام خریدار مناسب است
مدل 430 km از Atto 3 مناسب برای:
- مالکان شخصی در آدیس آبابا که رانندگی آنها عمدتاً محدود به داخل شهر است.
- خریدارانی که هر شب در خانه یا محل کار خودروی خود را شارژ میکنند.
- مشتریانی که قیمت برای آنها فاکتور اصلی تصمیمگیری است، زیرا باتری کوچکتر به معنای خودروی ارزانتر است.
- فروشندگانی که میخواهند با بودجهای ثابت، تعداد بیشتری خودرو تأمین کنند.
مدل 510 km از Atto 3 مناسب برای:
- رانندگان تاکسی و سرویسهای حملونقل آنلاین با شیفتهای طولانی که میخواهند به جای دو بار، یک بار در روز شارژ کنند.
- مالکانی که بین آدیس آبابا و شهرهای اطراف تردد میکنند.
- خریداران ناوگان و شرکتهایی که نمیتوانند محل توقف نهایی رانندگان در پایان روز را کنترل کنند.
- مشتریانی که نسبت به برد حرکتی در اولین تجربه خرید خودروی برقی (EV) نگران هستند. برای یک مالک خودروی برقی برای اولین بار، 80 km برد اضافی، اطمینان خاطری است که ارزش پرداخت هزینه بیشتر را دارد.
اگر در حال تأمین موجودی نمایشگاه خود هستید و تنها امکان انتخاب یک مدل را دارید، نسخه 510 km برای خریداران محتاطی که برای اولین بار قصد خرید خودروی برقی دارند، گزینه فروش آسانتری است و نسخه 430 km از نظر قیمت، فروش راحتتری دارد. بسیاری از فروشندگان ترکیبی از هر دو را سفارش میدهند.
ارتفاع از سطح دریا به هر دو نسخه به یک اندازه کمک میکند
آدیس آبابا در ارتفاع حدود 2,355 متری قرار دارد. موتورهای بنزینی با رقیق شدن هوا قدرت خود را از دست میدهند، اما موتورهای الکتریکی چنین نیستند. هر دو نسخه Atto 3 در ارتفاع، همان قدرت 150 kW را ارائه میدهند که در سطح دریا ارائه میکردند. این موضوع تفاوتی بین دو باتری ایجاد نمیکند، اما زمانی که مشتری شما در حال مقایسه Atto 3 با یک SUV بنزینی قدیمی است که پیش از ممنوعیت واردات سال 2024 رانندگی میکرده، به نفع شما خواهد بود.
حمل هر دو نسخه به اتیوپی
هر خودرویی که به مقصد اتیوپی ارسال میشود از بندر جیبوتی عبور کرده و سپس از طریق راهآهن آدیس آبابا-جیبوتی یا جاده به داخل کشور منتقل میشود. طبق قوانین فعلی، خودروهای برقی کاملاً مونتاژ شده مشمول 15% عوارض گمرکی هستند و مالیات بر ارزش افزوده، عوارض غیرمستقیم و مالیات تکمیلی برای آنها حذف شده است. پیش از نهایی کردن هزینه تمامشده، نرخ فعلی را با کارگزار گمرکی خود تأیید کنید.
واحدهای ما در جیبوتی با شرایط CIF Djibouti قیمتگذاری میشوند. این شامل خودرو، ترخیص صادراتی در چین، حملونقل دریایی و بیمه تا بندر مقصد است. بخش حملونقل داخلی و عوارض اتیوپی بر عهده خریدار است. وجود یک واحد در جیبوتی، زمان سفر دریایی را از بازه زمانی شما حذف میکند؛ بخشی که معمولاً غیرقابلپیشبینیترین قسمت برای خریداران است.
برای سفارشهای مستقیم از کارخانه که از چین ارسال میشوند، به بخش تعداد خودروهای قابل بارگیری در کانتینر و مسیرهای حملونقل به بنادر آفریقا مراجعه کنید.
گارانتی منطقهای است. شرایط گارانتی چینی BYD که در برگه مشخصات ذکر شده (شش سال برای خودرو، هشت سال برای باتری) در چین معتبر است. این گارانتی بهطور خودکار شامل خودرویی که توسط یک صادرکننده مستقل صادر شده نمیشود. خدمات پس از فروش را از ابتدا با مشتری خود برنامهریزی کنید. چکلیست تلههای واردات خودرو ما، این مورد و سایر اشتباهات رایج را پوشش میدهد.
مقایسههای مرتبط
- مقایسه Sealion 05 EV و Atto 3: دیگر خودروی شاسیبلند برقی موجود در انبار ما در جیبوتی، با دیفرانسیل عقب و شارژ سریع DC بسیار سریعتر.
- مقایسه Yuan UP و Yuan Plus (Atto 2 و Atto 3): یک کلاس ابعادی کوچکتر.
- مقایسه نسخههای BYD Atto 2: سه نسخه از Yuan UP، یک تله.
- مقایسه Sealion 06 EV و Song Plus EV: یک کلاس ابعادی بزرگتر.
- مقایسه BYD Dolphin و Seagull: دو خودروی هاچبک BYD.
- برترین شاسیبلندها و خودروهای برقی چینی برای صادرات در سال 2026.
- چگونه یک صادرکننده معتبر خودروهای چینی انتخاب کنیم.
سوالات متداول
تفاوت بین BYD Atto 3 با برد 430 کیلومتر و 510 کیلومتر چیست؟
ظرفیت باتری. نسخه 430 کیلومتری دارای باتری 49.92 kWh و نسخه 510 کیلومتری دارای باتری 60.48 kWh است. موتور، شتاب، ابعاد بدنه و فضای صندوق عقب یکسان هستند. نسخه 510 کیلومتری 65 کیلوگرم سنگینتر است و با شارژ DC تا 80 kW شارژ میشود، در حالی که نسخه دیگر 70 kW است.
آیا Atto 3 با برد 510 کیلومتر سریعتر از نسخه 430 کیلومتری است؟
خیر. هر دو از موتور جلوی یکسان با قدرت 150 kW و گشتاور 310 N·m استفاده میکنند و در 7.3 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت میرسند و حداکثر سرعت هر دو 160 کیلومتر بر ساعت است.
مدت زمان شارژ سریع Atto 3 چقدر است؟
هر دو نسخه در صورت استفاده از شارژر سریع DC که بتواند توان پیک آنها را تأمین کند (70 kW برای نسخه 430 کیلومتری و 80 kW برای نسخه 510 کیلومتری)، در حدود 30 دقیقه از 30% به 80% شارژ میشوند.
آیا BYD Yuan Plus همان خودروی Atto 3 است؟
بله. Yuan Plus نام خودرو در بازار چین و Atto 3 نام صادراتی همان وسیله نقلیه است. اسناد چینی ممکن است نام Yuan Plus را نشان دهند.
کدام نسخه Atto 3 برای اتیوپی مناسبتر است؟
برای رانندگی شهری در آدیس آبابا با شارژ خانگی، نسخه 430 کیلومتری کافی است و هزینه کمتری دارد. برای تاکسیهای اینترنتی، استفاده ناوگانی یا سفرهای منظم به خارج از آدیس آبابا که دسترسی به شارژ عمومی محدود است، نسخه 510 کیلومتری حاشیه اطمینان بیشتری فراهم میکند.
آیا Atto 3 را برای خریداران اتیوپی در انبار موجود دارید؟
بله. ما هر دو نسخه 430 کیلومتری و 510 کیلومتری را در جیبوتی موجود داریم که قیمت آنها به صورت CIF جیبوتی اعلام میشود. برای اطلاع از موجودی فعلی، از طریق واتساپ با ما در تماس باشید.
عکس: Alexander Migl / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.