پاسخ کوتاه: این دو خودرو تریمهای مختلف از یک ایده نیستند، بلکه دو وسیله نقلیه متفاوت برای دو جاده متفاوت هستند. Jetour T2 یک خودروی 4×4 سایز متوسط است که برای خروج از جادههای آسفالت ساخته شده؛ Jetour Dashing یک SUV جمعوجور دیفرانسیل جلو شهری است که برای هزینههای جاری پایین و حملونقل ارزان طراحی شده است. تصمیم نهایی این نیست که کدام «بهتر» است؛ بلکه این است که کدام یک با جادههایی که مشتریان شما واقعاً در آن رانندگی میکنند، مطابقت دارد. اگر در این مورد اشتباه کنید، کانتینری از خودروی نامناسب را دریافت خواهید کرد.
این راهنما Jetour T2 و Jetour Dashing را همانطور که برای صادرات در سال 2026 مشخص شدهاند، با استفاده از برگه مشخصات فعلی بازار چین مقایسه میکند؛ یعنی دقیقاً همان خودروهایی که از بندر چین خارج میشوند، نه بروشوری که برای بازاری دیگر نوشته شده باشد. تمام ارقام زیر از همان برگهها استخراج شدهاند.
ابتدا، نامها — زیرا هر دو خودرو دو نام دارند
در چین، T2 با نام Jetour Traveller (捷途旅行者) فروخته میشود؛ در بازارهای صادراتی، این خودرو Jetour T2 نام دارد. همچنین یک مدل طولانیتر به نام T2 PLUS وجود دارد که یک بدنه واقعاً متفاوت است و نه فقط یک برچسب تریم، که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. Dashing در چین با نام Jetour Dasheng (捷途大圣) فروخته شده و به عنوان Jetour Dashing صادر میشود. همان خط تولید، هر کدام با دو نام.
این موضوع در لحظهای که شروع به بررسی مشخصات میکنید اهمیت پیدا میکند. اگر در چین عبارت “T2” را جستجو کنید، چیزی پیدا نخواهید کرد؛ نقدها، لیست قطعات و برگههای کارخانه همگی تحت عنوان “旅行者” بایگانی شدهاند. اگر تأمینکنندهای به شما قیمت “Traveller” یا “Dasheng” را میدهد، به این معنی نیست که خودروی متفاوتی به شما پیشنهاد شده است. VIN و سال مدل را بخواهید و آن را با جداول اینجا مطابقت دهید. این همان دامی است که ما در نامهای مدل چینی در مقابل نامهای صادراتی مستند کردهایم و همان دامی است که خریداران BYD Qin PLUS و Seal 05 DM-i را گرفتار میکند.
نگاهی اجمالی به Jetour T2 در مقابل Jetour Dashing (مدل سال 2026)
| مشخصات | Jetour T2 | Jetour Dashing |
|---|---|---|
| کلاس بدنه | شاسیبلند سایز متوسط | شاسیبلند کامپکت |
| طول | 4,795 mm (T2 PLUS: 5,034 mm) | 4,590–4,600 mm |
| عرض | 2,006 mm | 1,900 mm |
| ارتفاع | 1,870–1,880 mm | 1,685 mm |
| فاصله بین دو محور | 2,800 mm | 2,720 mm |
| تعداد صندلی | 5 (T2 PLUS: 5 یا 7) | 5 |
| فاصله از زمین | 220 mm | اعلام نشده |
| زاویه ورود / خروج | 28° / تا 30° | 19° / 22° |
| سیستم انتقال قدرت | دیفرانسیل جلو یا چهار چرخ محرک (XWD) | فقط دیفرانسیل جلو |
| موتورها | 1.5TD (135 kW / 184 PS) یا 2.0TD (187 kW / 254 PS) | 1.5T (115 kW / 156 PS) یا 1.5TD (135 kW / 184 PS) |
| گیربکس | 7 سرعته دوکلاچه تر / 8 سرعته اتوماتیک | 6 سرعته دستی / 6 سرعته دوکلاچه / 7 سرعته دوکلاچه تر |
| باک سوخت | 70 L | 57 L |
| مصرف سوخت ترکیبی WLTC | 8.35–9.83 L/100 km | 6.93–7.80 L/100 km |
| درجه سوخت | RON 92 | RON 92 |
| وزن خالص | 1,700–2,041 kg | 1,484–1,530 kg |
| استاندارد آلایندگی | China VI | China VI |
نکته تعیینکننده: چهار چرخ محرک یا دیفرانسیل جلو
همه چیز قابل مذاکره است، اما این مورد خیر. مدل Jetour T2 را میتوان با سیستم چهار چرخ محرک کامل XWD در تمامی نسخههای 2.0TD سفارش داد. مدل Dashing به هیچ وجه و در هیچ تیپی با سیستم چهار چرخ محرک قابل سفارش نیست و صرفاً به صورت دیفرانسیل جلو عرضه میشود.
برگههای مشخصات فنی این تفاوت را به وضوح نشان میدهند. مدل T2 دارای 220 mm فاصله از زمین، زاویه ورود 28 درجه و زاویه خروج تا 30 درجه است. مدل Dashing حتی عددی برای فاصله از زمین اعلام نکرده و زوایای ورود و خروج آن 19 و 22 درجه است که بیشتر به یک هاچبک مرتفع شباهت دارد تا یک خودروی آفرود. در جادههای خاکی، مسیرهای سیلزده، کارگاههای ساختمانی یا مسیرهای شنی، این تفاوت تعیینکننده ماهیت خودرو است. در آسفالت صاف شهری، این تجهیزات تنها وزن اضافهای هستند که مشتری شما بابت حملونقل آنها هزینه پرداخت میکند.
بنابراین، اولین سوال از خریدار نباید «بودجه شما چقدر است؟» باشد، بلکه باید پرسید «وضعیت جادههایی که این خودروها در آن تردد میکنند چگونه است؟» اگر پاسخ صادقانه جادههای خاکی، مسیرهای روستایی یا هر مسیری است که راننده تاکسی آن را ناهموار مینامد، Dashing انتخاب اشتباهی است، فارغ از اینکه قیمت آن چقدر جذاب باشد. اگر پاسخ جادههای شهری آسفالت است، سیستم 4×4 مدل T2 تنها وزن مردهای است که در کانتینر حمل میشود.

تله میانه: یک موتور با دو وظیفه متفاوت
اینجاست که مقایسه برگه مشخصات فنی میتواند گمراهکننده باشد. موتور پرچمدار Dashing و موتور پایه T2 دقیقاً یک واحد یکسان هستند: موتور SQRG4J15 چری، یک پیشرانه 1.5 لیتری توربو که در هر دو خودرو دارای قدرت 135 kW (184 PS) و گشتاور 290 N·m است. خریداری که دو بروشور را بررسی میکند، عدد “184 PS” را در مقابل “184 PS” میبیند و نتیجه میگیرد که این دو خودرو شباهت زیادی به هم دارند.
اما اینطور نیست، زیرا همان موتور باید وزنهای بسیار متفاوتی را جابهجا کند. در Dashing این موتور وزن 1,530 kg را میکشد؛ در حالی که در T2 وزن 1,700 kg یا بیشتر را جابهجا میکند و در نسخه چهار چرخ محرک T2، این حتی موتوری نیست که شما انتخاب میکنید: آن مدل به موتور 2.0TD (SQRF4J20) با قدرت 187 kW (254 PS) و گشتاور 390 N·m ارتقا مییابد. بنابراین “184 PS در برابر 184 PS” گزارهای درست اما بیفایده است. در Dashing این موتور در صدر لیست قرار دارد و قدرتمند احساس میشود؛ اما در T2 این موتور پایه است که باید بدنهای سنگینتر را حرکت دهد و T2 واقعی همان نسخه 2.0TD است. کد موتور و وزن خالص را در کنار هم بخوانید، نه فقط اسب بخار را.
ابعاد، صندلیها و هزینههای حمل و نقل
مدل استاندارد T2 دارای طول 4,795 mm و عرض 2,006 mm است که یک شاسیبلند سایز متوسط واقعاً عریض محسوب میشود. مدل T2 PLUS تا 5,034 mm کشیده شده و تنها راه برای داشتن چیدمان هفتصندلی است؛ مدل پنجصندلی T2 و کل سری Dashing منحصراً پنجصندلی هستند. اگر مشتری به ردیف سوم نیاز دارد، انتخاب فقط T2 PLUS است. اجازه ندهید تأمینکنندهای مدل پنجصندلی T2 را به عنوان “مدل هفتصندلی” به شما بفروشد.
برای یک واردکننده، تفاوت ابعاد به معنای تفاوت در هزینه تمامشده (landed-cost) است و این موضوع حتی پیش از بررسی قیمت FOB خود را نشان میدهد. مدل Dashing دارای طول 4,600 میلیمتر، عرض 1,900 میلیمتر و وزن تقریبی 1,530 کیلوگرم است. مدل 2.0TD T2 تا 2,041 کیلوگرم وزن دارد و مدل T2 PLUS بیش از پنج متر طول دارد. مدل Dashing امکان جایدهی تعداد بیشتری خودرو در یک کانتینر یا فضای کشتی RoRo را فراهم میکند و هزینه حملونقل به ازای هر واحد برای آن کمتر است؛ دقیقاً به همین دلیل است که این مدل برای بازارهای با حجم بالا و حساس به قیمت مناسب است، در حالی که مدل T2 تنها در مواردی که قابلیت 4×4 واقعاً مورد نیاز باشد، هزینه حمل خود را توجیه میکند. اگر در حال محاسبه صرفه اقتصادی واحدها هستید، راهنمای واردات سال 2026 برای فروشندگان ما، نحوه تأثیر ابعاد بدنه بر بارگیری کانتینر و هزینه هر خودرو را بررسی کرده است. همین منطق تعداد صندلیها، انتخاب بین نسخههای پنج و هفت نفره شاسیبلندهای بزرگتر را تعیین میکند؛ تحلیلهای ما از Zeekr 9X و Lynk & Co 900 را ببینید.
سوخت: هر دو با بنزین معمولی کار میکنند، اما با مصرف متفاوت
یک نکته که در اکثر بازارها برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد: هر دو خودرو برای بنزین با اکتان RON 92 طراحی شدهاند. هیچکدام نیازی به بنزین سوپر با اکتان 95 یا 98 ندارند که برخی مدلهای توربو و عملکردی چینی به آن نیاز دارند و یافتن آن در پمپبنزینهای غرب آفریقا، شمال آفریقا یا آسیای مرکزی دشوار است. خریداری که قبلاً از این بابت متضرر شده است — به یادداشت مربوط به درجه سوخت در مقایسه Zeekr 8X و 9X ما مراجعه کنید که هر دو خودرو به اکتان 95 نیاز دارند — میتواند در اینجا آسودهخاطر باشد. بنزین معمولی برای هر دو مناسب است.
تفاوت اصلی در میزان مصرف سوخت است. در چرخه WLTC، مدل Dashing مصرف 6.93–7.80 لیتر در 100 کیلومتر را ثبت میکند؛ مدل T2 که سنگینتر است و اغلب از هر چهار چرخ محرک استفاده میکند، مصرف 8.35–9.83 لیتر در 100 کیلومتر دارد. در طول یک سال با کارکرد بالا، این یک تفاوت واقعی در هزینههای عملیاتی برای مالک نهایی است و در بازارهایی که سوخت نسبت به درآمد گران است، این موضوع میتواند از قیمت خرید هم مهمتر باشد. این همچنین بازتاب منصفانهای از ماهیت این دو خودرو است: یکی برای اقتصادی بودن در استفاده بهینه شده و دیگری برای رفتن به مسیرهایی که اولی قادر به عبور از آنها نیست.
نکته کوچکی وجود دارد که خریداران در بازارهای کوهستانی باید بدانند. هر دو موتور توربوشارژ هستند، بنابراین هر دو قدرت خود را در ارتفاعات بسیار بهتر از خودروهای تنفس طبیعی حفظ میکنند؛ همان فیزیکی که ما برای مناطق آند در راهنمای واردات Geely Coolray برای پرو، بولیوی و شیلی توضیح دادیم. اما تنها مدل T2 است که کشش لازم برای استفاده از این قدرت در جادههای کوهستانی ناهموار را اضافه میکند.
داخل خودرو: مدل Dashing یک خودروی ساده و بیامکانات نیست
اشتباه است اگر Dashing را به عنوان گزینهای «ارزان» معرفی کنیم که القاکننده ابتدایی بودن آن باشد. در تریمهای بالاتر، این خودرو به یک صفحه نمایش مرکزی 15.6 اینچی، کلاستر تمام دیجیتال، دوربین 360 درجه، صندلیهای چرم مصنوعی و سیستم کمکراننده سطح 2 با کروز کنترل تطبیقی تمامسرعت مجهز است؛ همان تجهیزات شاخصی که در نسخه میانرده T2 دیده میشود. تفاوت این مدل در جزئیات است: صفحه نمایش کوچکتر 12.8 اینچی و تهویه مطبوع دستی در نسخههای پایه، چهار بلندگو در مقابل سیستم صوتی اختیاری سونی با حداکثر شانزده بلندگو در T2، و استفاده از پارچه به جای چرم مصنوعی در مدلهای پایه.
مدل T2 با تجهیزاتی که از یک SUV آفرودی انتظار میرود پاسخ میدهد؛ حالتهای رانندگی قابل انتخاب برای آفرود، برف و حالت سفارشی، سیستم پارک خودکار، سانروف پانوراما و در تریمهای بالا، صندلیهای جلو مجهز به تهویه و ماساژور. اما توجه داشته باشید که این ویژگیهای رفاهی در تمام نسخهها یکسان نیستند: نسخههای 1.5TD با طراحی جعبهای ممکن است فاقد کیسههای هوای پردهای و سیستم کمکراننده سطح 2 باشند که در تریمهای 2.0TD موجود است، بنابراین یک T2 ارزانقیمت صرفاً یک T2 کندتر نیست. همانطور که همیشه گفتهایم، تریم به اندازه مدل اهمیت دارد و به همین دلیل است که ما موتورها و تجهیزات T2 را به صورت جداگانه در مقاله Jetour T2 1.5T vs 2.0T for export مقایسه کردهایم.

کدام مدل برای کدام بازار مناسب است
Jetour T2 (2.0TD, XWD) را انتخاب کنید زمانی که: مشتریان شما در جادههای خاکی، روستایی یا آسیبدیده رانندگی میکنند؛ شما به خریداران بخشهای معدن، کشاورزی، ساختوساز یا خدمات میدانی خدمات میدهید؛ یا به بازارهای استپ آسیای مرکزی، مناطق خارج از جاده در غرب و شمال آفریقا، یا مناطق آند و مرتفع که جادههای نامناسب و هوای رقیق در آنجا رایج است، صادرات دارید. مدل T2 PLUS را بهطور خاص زمانی انتخاب کنید که به بدنه هفتنفره نیاز است. شما هزینه بیشتری برای حملونقل و نگهداری میپردازید و این تنها زمانی ارزش دارد که قابلیتهای واقعی خودرو مورد نیاز باشد.
Jetour Dashing (1.5T, FWD) را انتخاب کنید زمانی که: بازار هدف شما عمدتاً شامل شهرها و بزرگراههای آسفالتشده است؛ خریداران شما نسبت به قیمت حساس هستند و هزینههای سوخت برایشان اهمیت دارد؛ شما به بهترین صرفه اقتصادی در هر کانتینر برای فروش حجمی نیاز دارید؛ و چیدمان پنجنفره کافی است. این یک SUV مدرن، مجهز و کارآمد است که البته برای مسیرهای کوهستانی طراحی نشده است؛ و اکثر خریداران نیز هرگز آن را به چنین مسیرهایی نمیبرند.
برای اطلاع از قوانین خاص هر مقصد – شامل محدودیتهای سنی، رژیمهای بازرسی و اینکه کدامیک از موجودیهای ما واجد شرایط هستند – به راهنمای بازارهای ما برای غنا، ساحل عاج و سنگال مراجعه کنید. خریدارانی که گزینههای برقی را برای شهرهای آفریقایی بررسی میکنند، باید مطلب خودروهای هیبریدی از چین به نیجریه را مطالعه کنند و بررسی جامعتری نیز در مطلب برترین شاسیبلندها و خودروهای برقی چینی برای صادرات در سال 2026 موجود است.
واردات هر یک از طریق Hanvia
ما در حال حاضر موجودی Jetour T2 کارکرده را برای صادرات در اختیار داریم، در کنار یک Jetour X70 PLUS، بنابراین خریدار T2 میتواند یک واحد واقعی را مشاهده کند – با VIN، ماه تولید، کارکرد و هرگونه اطلاعات مربوط به بدنه یا رنگشدگی منتشر شده – و نیازی به سفارش کورکورانه نیست. لیست موجودی فعلی ما نشان میدهد که چه چیزی امروز در دسترس است و هر واحد کارکرده از استاندارد افشای اطلاعات تعیینشده در گزارش بازرسی و وضعیت خودرو ما پیروی میکند. واحدهای نو Dashing و T2 طبق مشخصات از طریق بخش خودروهای نو ما سفارش داده میشوند. برای درک کامل اینکه چه کسی واقعاً پشت یک سفارش صادرات خودرو از چین قرار دارد، به زنجیره تأمین صادرات خودرو از چین مراجعه کنید. و اگر هنوز در حال بررسی جایگزینهای لوکس هستید، Audi A3 و Q3 ساخت چین را مقایسه کنید.
یک نکته صادقانه که در مورد هر دو خودرو صدق میکند: گارانتی سازنده که در چین اعلام شده، یک گارانتی داخلی است. اینکه آیا بخشی از آن در بازار شما پذیرفته میشود یا خیر، بستگی به این دارد که آیا Jetour در آنجا واردکننده رسمی دارد یا خیر. آن را به عنوان نشانهای از ارزیابی کارخانه از کیفیت خودرو در نظر بگیرید، نه به عنوان چیزی که بتوانید به مشتری نهایی وعده دهید.
سوالات متداول
آیا Jetour Dashing همان Jetour Dasheng است؟
بله. Dasheng (大圣) نام خودرو در بازار چین است؛ Dashing نام صادراتی برای همان شاسیبلند کامپکت است. اگر در یک لیست یا برگه مشخصات به زبان چینی عبارت “大圣” ذکر شده باشد، این همان خودرویی است که با نام Dashing صادر میشود.
آیا Jetour Dashing با سیستم چهار چرخ محرک عرضه میشود؟
خیر. در کل محدوده Dashing، سیستم انتقال قدرت دیفرانسیل جلو است. سیستم چهار چرخ محرک فقط در Jetour T2، بهویژه در نسخههای 2.0TD (XWD) آن موجود است. اگر خریدار به 4×4 نیاز دارد، Dashing در هیچ تیپی نمیتواند آن را ارائه دهد.
تفاوت بین Jetour T2 و T2 PLUS چیست؟
مدل استاندارد T2 دارای طول 4,795 میلیمتر و ظرفیت پنج سرنشین است. مدل T2 PLUS دارای بدنه کشیدهتر با طول 5,034 میلیمتر بوده و تنها نسخهای است که با چیدمان هفتصندلی عرضه میشود؛ این مدل منحصراً با پیشرانه 2.0TD چهار چرخ محرک ارائه میگردد. مدل T2 پنجنفره یک “PLUS کوچکتر” نیست، بلکه بدنهای متفاوت دارد.
چرا Jetour T2 و Dashing هر دو توان 184 PS را ثبت کردهاند؟
زیرا هر دو از یک موتور مشترک استفاده میکنند؛ موتور 1.5 لیتری توربو SQRG4J15 ساخت Chery با توان 135 kW (184 PS) و گشتاور 290 N·m. در مدل Dashing این موتور، پیشرانه برتر محسوب میشود؛ اما در T2 موتور پایه است که باید بدنهای سنگینتر را جابهجا کند و در رده بالاتر آن، موتور 2.0TD (254 PS) قرار دارد. وزن خالص و کد موتور را در کنار هم مقایسه کنید، نه فقط اسب بخار را.
آیا Jetour T2 و Dashing به سوخت با اکتان بالا نیاز دارند؟
خیر. هر دو برای بنزین RON 92 طراحی شدهاند که درجه استاندارد موجود در اکثر مناطق غرب و شمال آفریقا، آسیای مرکزی و خاورمیانه است. هیچکدام نیازی به بنزین RON 95 یا 98 که برخی مدلهای توربو و عملکردی چینی میطلبند، ندارند.
کدامیک برای حمل و نقل و استفاده اقتصادیتر است؟
مدل Dashing از هر دو جهت. این خودرو کوتاهتر، کمعرضتر و حدود 500 کیلوگرم سبکتر از مدل 2.0TD T2 است، بنابراین در کانتینر فضای کمتری اشغال کرده و مصرف سوخت آن 6.93–7.80 L/100 km در مقایسه با 8.35–9.83 L/100 km در مدل T2 است. مدل T2 تنها در صورتی هزینههای بالاتر حمل و نقل و نگهداری را توجیه میکند که از قابلیت چهار چرخ محرک آن بهطور واقعی استفاده شود.
آیا هر دو خودرو فرمان چپ (LHD) هستند؟
واحدهای بازار چین که ما صادر میکنیم، فرمان چپ هستند. برای بازارهایی که به فرمان راست (RHD) نیاز دارند، پیش از سفارش موجودی را استعلام کنید؛ تصور نکنید که هر خودروی ساخت چین لزوماً با فرمان راست قابل عرضه است.
این مقایسه توسط میز صادرات Hanvia Motors بر اساس برگه مشخصات فنی بازار چین در سال 2026 تهیه شده است. ارقام ذکر شده، مشخصات تولیدکننده برای خودروهای بازار چین جهت صادرات هستند؛ مالیاتهای مقصد، محدودیتهای سنی و قوانین همولوگاسیون در اینجا لحاظ نشدهاند و باید توسط کارگزار گمرکی مجاز در کشور مقصد تایید شوند. ما نرخهای مالیاتی که تایید نکردهایم را منتشر نمیکنیم.