مقایسه Coolray، Coolray Lite و New Coolray: کدام مدل را می‌خرید؟

پاسخ کوتاه: از سال 2019 تاکنون پنج موتور مختلف با نشان Coolray عرضه شده‌اند و عدد اسب بخار نمی‌تواند آن‌ها را از هم متمایز کند. اما گشتاور می‌تواند. اعداد 152، 205، 235، 255 و 290 N·m هر کدام دقیقاً به یک موتور تعلق دارند، بنابراین یک عدد در برگه مشخصات فنی، خودرویی که به شما پیشنهاد شده را شناسایی می‌کند. اگر اشتباه کنید، پول New Coolray را برای یک مدل نسل اول سه سیلندر پرداخت خواهید کرد.

این موضوع به‌ویژه در آمریکای لاتین و غرب آفریقا اهمیت دارد؛ دو منطقه‌ای که هر سه نسخه فعلی این خودرو همزمان در آن‌ها در گردش هستند: مدل‌های Lite و New Coolray در کانال‌های رسمی، و خودروهای نسل اول در سراسر بازار دست‌دوم و خاکستری. تمام مطالب زیر از برگه‌های پیکربندی چینی که 42 تیپ Coolray از مدل‌های سال 2019 تا 2025 را پوشش می‌دهند، استخراج شده و با تاریخچه مدل‌های منتشر شده مطابقت داده شده است.

پاسخ‌های سریع

  • Coolray Lite = موتور 1.5 تنفس طبیعی، 93 kW، 152 N·m، طول 4,330 mm، گیربکس دستی یا CVT.
  • New Coolray = موتور 1.5 توربو، چهار سیلندر، 133 kW، 290 N·m، طول 4,380 mm، گیربکس 7 سرعته دوکلاچه تر (wet DCT).
  • نسل اول Coolray = موتور 1.5 توربو، سه سیلندر، 130 kW، 255 N·m، طول 4,330 mm، همان گیربکس 7 سرعته DCT.
  • دو موتور توربو تنها 3 kW با هم اختلاف دارند و هر دو با قدرت تقریبی 174 تا 181 اسب بخار بازاریابی می‌شوند. قدرت موتور آن‌ها را از هم جدا نمی‌کند.
  • طول خودرو نیز آن‌ها را متمایز نمی‌کند: موتورهای توربو چهار سیلندر در سال‌های 2023 و 2024 در بدنه کوتاه 4,330 mm نیز تولید شده‌اند.
  • دو موتور دیگر نیز از این نشان استفاده کرده‌اند: یک موتور 1.4 توربو و یک موتور 1.0 توربو؛ همچنین یک نسخه پلاگین هیبرید نیز وجود دارد.

چرا عدد اسب بخار در اینجا بی‌فایده است

به نحوه اعلام قدرت Coolray توربوی فعلی در بازارهای مختلف نگاه کنید. تاییدیه فنی چین عدد 133 kW را اعلام می‌کند که در برگه‌های چینی 181 PS درج شده است. تاریخچه‌های مدل‌های منتشر شده، همین موتور را به 181 hp و 184 PS تبدیل می‌کنند. مطالب تبلیغاتی نمایندگی‌های پرو عدد 172 HP را تبلیغ می‌کنند. لیست‌های منطقه‌ای در سراسر آفریقا و آمریکای لاتین معمولاً عدد 174 hp را ذکر می‌کنند.

این‌ها پنج موتور متفاوت نیستند. آن‌ها یک موتور واحد هستند که تحت استانداردهای مختلف اندازه‌گیری شده، بین اسب بخار متریک و اسب بخار مکانیکی تبدیل شده و توسط هر کسی که بروشور را نوشته، گرد شده‌اند. حالا موتور سه سیلندر قدیمی‌تر را در کنار آن قرار دهید: 130 kW، که در چین به صورت 177 PS و در تاریخچه مدل‌ها به صورت 177 hp چاپ شده است. خریداری که «174 hp» را با «177 hp» و «181 hp» مقایسه می‌کند، راهی برای دانستن این موضوع ندارد که دو مورد از این اعداد مربوط به یک موتور چهار سیلندر ساخت 2025 و یکی مربوط به یک موتور سه سیلندر ساخت 2020 است.

گشتاور این مشکل را ندارد. نیوتن‌متر در همه جا یکسان است، هیچ تبدیل واحدی بین کارخانه و بروشور وجود ندارد و پنج موتوری که این نشان را حمل کرده‌اند، پنج رقم متمایز بدون هیچ همپوشانی دارند. این تمیزترین شناسه واحد در برگه مشخصات است و فیلدی است که تقریباً هیچ‌کس آن را بررسی نمی‌کند. همین تله در صادرات چین به طور کلی وجود دارد که ما در مقاله نام‌های مدل چینی در مقابل نام‌های صادراتی به آن پرداخته‌ایم.

پنج موتور و سال‌هایی که هر کدام نصب شده‌اند

کد موتور حجم موتور سیلندرها تغذیه هوا توان گشتاور سال‌های مدل چینی
BHE15-AFD 1,499 cc 4 تنفس طبیعی 93 kW / 126 PS 152 N·m 2025 (Coolray Lite)
Not listed 998 cc 3 توربو 100 kW / 136 PS 205 N·m 2019
JLB-4G14TB 1,398 cc 4 توربو 104 kW / 141 PS 235 N·m 2019–2023
JLH-3G15TD 1,477 cc 3 توربو 130 kW / 177 PS 255 N·m 2019–2021
BHE15-EFZ 1,499 cc 4 توربو 133 kW / 181 PS 290 N·m 2022–2025

به دو موتوری که در وسط جدول قرار دارند و هر دو در لیست‌ها با عنوان “1.5T” نامیده می‌شوند، توجه کنید. موتور سه سیلندر 1,477 سی‌سی و موتور چهار سیلندر 1,499 سی‌سی است — با اختلاف 22 سی‌سی، که هر دو در تمام نشان‌ها و در هر تبلیغی که تاکنون درباره آن‌ها نوشته شده، به 1.5 لیتر گرد شده‌اند. نشان حجم موتور به اندازه رقم اسب بخار بی‌فایده است. تاریخچه مدل‌های منتشر شده همچنین یک نسخه پلاگین هیبریدی از این پلتفرم را ثبت کرده‌اند که حدود 258 اسب بخار قدرت و 415 نیوتن‌متر گشتاور دارد و برد الکتریکی آن تقریباً 62 کیلومتر است، که در پیکربندی فعلی بنزینی چین ظاهر نمی‌شود و هرگز از ما درخواست استعلام قیمت برای آن نشده است.

سه خودرویی که در واقع به شما پیشنهاد می‌شود

از میان آن پنج موتور، سه مورد برای خریدار در سال 2026 اهمیت دارد: دو موردی که در حال حاضر در حال تولید هستند و موردی که بازار خودروهای کارکرده را پر کرده است.

Coolray Lite New Coolray First-generation Coolray
نام چینی Binyue Chaoneng (缤越超能版) Binyue L (缤越L) Binyue (缤越), 2019–2021
موتور 1.5 تنفس طبیعی، 4 سیلندر 1.5 توربو، 4 سیلندر 1.5 توربو، 3 سیلندر
قدرت / گشتاور 93 kW · 152 N·m 133 kW · 290 N·m 130 kW · 255 N·m
گیربکس 5 سرعته دستی یا CVT 7 سرعته دوکلاچه تر (wet DCT) 7 سرعته دوکلاچه تر (wet DCT)
طول 4,330 mm 4,380 mm 4,330 mm
فاصله محوری 2,600 mm در هر سه مدل
زاویه ورود / خروج 18° / 21° 20° / 28° 18–18.6° / 27–27.8°
حداکثر سرعت 170 km/h 200 km/h 195 km/h
مصرف سوخت ترکیبی (WLTC) 6.46 L دستی · 6.89 L CVT 6.35 L در این چرخه منتشر نشده است
درجه سوخت حداقل RON 92 در تمام نسخه‌ها
باک سوخت 45 L در تمام نسخه‌ها
وزن خالص 1,255–1,289 kg 1,320–1,350 kg 1,340–1,357 kg

دو ردیف در این جدول شایسته بررسی دقیق‌تر هستند.

قدرتمندترین نسخه، اقتصادی‌ترین نیز هست. موتور 133 kW توربو با گیربکس دوکلاچه، مصرف سوخت 6.35 L/100 km را در چرخه WLTC ثبت می‌کند؛ در حالی که موتور 93 kW تنفس طبیعی با گیربکس CVT مصرف 6.89 L/100 km دارد. چهل کیلووات قدرت کمتر، نیم لیتر در هر صد کیلومتر مصرف بیشتر. اگر مشتری برای صرفه‌جویی در سوخت مدل Lite را انتخاب می‌کند، برگه مشخصات فنی از این تصمیم پشتیبانی نمی‌کند؛ استدلال برای انتخاب مدل Lite قیمت خرید و سادگی آن است، نه هزینه‌های جاری.

خودروی ارزان‌قیمت، بدترین زاویه خروج را در میان این سه مدل دارد. مدل Lite فعلی در قسمت عقب دارای زاویه 21° است. خودروی نسل اول که جایگزین آن شده، زاویه 27–27.8° را ارائه می‌داد و New Coolray نیز زاویه 28° دارد. بنابراین، در تنها شاخص هندسی که تعیین می‌کند آیا خودرو در ورودی‌های شیب‌دار به زمین برخورد می‌کند یا خیر، جدیدترین نسخه ارزان‌قیمت ضعیف‌ترین عملکرد را دارد و هفت درجه عقب‌تر از خودرویی است که در کنار آن به فروش می‌رسد. این موضوع دقیقاً در بازارهایی که مدل Lite بیشترین فروش را دارد، حائز اهمیت است.

طول خودرو نیز مشخص‌کننده نوع موتور نیست

این قاعده ساده که «خودروی کوتاه‌تر یعنی موتور ارزان‌تر و خودروی بلندتر یعنی موتور توربو» اشتباه است و این اشتباهی است که می‌تواند هزینه‌بر باشد.

بدنه 4,380 میلی‌متری در سال 2022 با مدل Binyue COOL معرفی شد که 50 میلی‌متر به طول خودرو اضافه کرد و بعداً به Binyue L تبدیل شد. اما Geely همچنان به تولید موتورهای توربوشارژ چهار سیلندر در بدنه قدیمی 4,330 میلی‌متری در کنار آن ادامه داد: مدل سال 2023 خودروهایی با گشتاور 290 N·m را در ابعاد 4,330 میلی‌متری ارائه می‌داد و مدل سال 2024 نیز همین‌طور بود. در همین حال، موتورهای توربوشارژ سه سیلندر از سال 2019 تا 2021 همگی 4,330 میلی‌متر بودند و مدل تنفس طبیعی Lite امروزی نیز 4,330 میلی‌متر است.

بنابراین یک Coolray با طول 4,330 میلی‌متر می‌تواند بسته به سال ساخت، دارای یکی از سه موتور کاملاً متفاوت باشد. اندازه‌گیری خودرو فقط نوع بدنه را مشخص می‌کند، نه نوع موتور نصب شده روی آن. تنها عدد گشتاور یا کد موتور حک شده روی بلوک سیلندر، این ابهام را برطرف می‌کند. در مواردی که سال مدل و تاریخ ساخت با هم مطابقت ندارند — که در خودروهای چینی زیاد اتفاق می‌افتد — VIN تعیین‌کننده نهایی است؛ به همین دلیل است که هر دستگاهی که ما می‌فروشیم، VIN و وضعیت آن در صفحه مربوطه درج شده است، همان‌طور که در صفحه گزارش بازرسی و وضعیت خودرو ما توضیح داده شده است.

همان خودرو با هشت نام مختلف

هیچ‌کدام از این سردرگمی‌ها با نام‌گذاری‌ها برطرف نمی‌شود. در چین، این خودرو Binyue، سپس Binyue COOL و بعد Binyue L نامیده می‌شود. در بازارهای صادراتی، این خودرو Coolray، Coolray Lite، New Coolray و در ساحل عاج Coolray Sport نام دارد. در غنا، جایی که Japan Motors آن را به‌صورت محلی در Tema مونتاژ می‌کند، این سری شامل Coolray Neo است. در مالزی، همین پلتفرم با نام Proton X50 شناخته می‌شود. در بلاروس و روسیه نیز با نام BelGee X50 عرضه می‌شود.

این مدل طی هفت سال به تدریج در بازارهای مختلف معرفی شده است — فیلیپین در 2019، مالزی در 2020، ویتنام در 2025، آفریقای جنوبی و اندونزی در 2026 — و هر عرضه، نامی را به نسخه‌ای که در آن زمان موجود بود اختصاص داده است. به همین دلیل است که جستجوی بررسی‌های خارجی برای چک کردن مشخصات فنی کار مطمئنی نیست: یک بررسی فیلیپینی از سال 2020 خودروی سه سیلندر را توصیف می‌کند و یک بررسی آفریقای جنوبی از سال 2026 خودروی چهار سیلندر را. هر دو با عنوان “Geely Coolray” منتشر شده‌اند. مکانیسم این مشکل در برندهای چینی در راهنمای نام‌گذاری ما آمده است و تصویر بازار به بازار این مدل خاص در Coolray در پرو، بولیوی و شیلی و Coolray در غرب آفریقا موجود است.

هزینه این سردرگمی چقدر است

به بازار پرو نگاه کنید، جایی که هر سه خودرو همزمان قابل مشاهده هستند. لیست‌های محلی در اوت 2026 قیمت Coolray Lite را از حدود 15,990 دلار آمریکا و New Coolray را برای تیپ پایه توربو از حدود 18,990 دلار آمریکا اعلام کرده‌اند که این رقم برای تیپ‌های بالاتر به حدود 21,990 دلار آمریکا می‌رسد. در کنار این‌ها، خودروهای کارکرده نسل اول نیز قرار دارند که صرفاً با نام Coolray و با قیمتی که فروشنده بر اساس ارزش نام آن تعیین می‌کند، تبلیغ می‌شوند.

خریداری که نتواند این سه مدل را از هم تشخیص دهد، دو بار در معرض ضرر قرار می‌گیرد. پرداخت پول New Coolray برای یک خودروی سه سیلندر نسل اول، یک ضرر آشکار است. خطر پنهان‌تر، سفارش از چین بر اساس بروشورهای خارجی است: اگر قیمت پایین نردبان قیمتی چین را ملاک قرار دهید و انتظار خودروی توربو داشته باشید، محاسبات هزینه تمام‌شده شما با یک موتور کامل اختلاف خواهد داشت. این ارقام خرده‌فروشی در یک بازار خاص هستند و تنها برای نشان دادن بزرگی شکاف قیمتی ذکر شده‌اند؛ این‌ها قیمت‌های صادراتی نیستند و رقم FOB برای سفارش کارخانه‌ای، عددی متفاوت و پایین‌تر است که به تیپ، تعداد و روز استعلام بستگی دارد. لیست کامل تیپ‌ها و جزئیات هر سطح در صفحه صادرات Coolray موجود است.

چگونه قبل از پرداخت، یک Coolray را بررسی کنیم

  1. گشتاور را به صورت کتبی درخواست کنید. 290 N·m مربوط به توربوی چهار سیلندر فعلی است؛ 255 N·m مربوط به نسل اول سه سیلندر؛ 235 N·m مربوط به توربوی 1.4 قدیمی؛ و 152 N·m مربوط به مدل Lite است. یک خط پاسخ، تکلیف را روشن می‌کند.
  2. کد موتور را بپرسید. BHE15-EFZ، JLH-3G15TD، JLB-4G14TB یا BHE15-AFD. این کد روی موتور حک شده و در اسناد انطباق چاپ شده است و قابل گرد کردن یا تبدیل نیست.
  3. VIN و تاریخ ساخت را بخواهید، نه سال مدل. خودروهای چینی اغلب با سال مدلی بالاتر از ماه ساختشان فروخته می‌شوند که این موضوع در هر جایی که محدودیت سنی بر اساس تاریخ تولید محاسبه می‌شود، اهمیت دارد.
  4. طول کلی خودرو را بپرسید. 4,380 mm بدنه COOL یا L را تأیید می‌کند. 4,330 mm به تنهایی چیزی را مشخص نمی‌کند که این دقیقاً نکته اصلی این مقاله است.
  5. عکس‌های پلاک و محفظه موتور را بخواهید، نه تصاویر بروشور. هر کسی که از ارسال آن‌ها خودداری کند، در حال ارسال پیامی به شماست.

ما قبل از ارسال هر محموله، همین بررسی‌ها را انجام می‌دهیم و آنچه را که می‌یابیم منتشر می‌کنیم، نه آنچه که فروش را تسهیل کند؛ دلیل این رویکرد در زنجیره تأمین صادرات خودرو چین و در نحوه اعتبارسنجی یک شرکت صادرات خودرو چینی توضیح داده شده است. اگر به جای سفارش نو، قصد خرید خودروی کارکرده دارید، چک‌لیست موجود در هفت تله در واردات خودروهای کارکرده چینی باقی موارد را پوشش می‌دهد.

کدام مدل را باید سفارش دهید؟

اگر مشتری شما تفاوت را احساس می‌کند، New Coolray را سفارش دهید: گشتاور 290 N·m در مقابل 152 N·m، این خودرو را هنگام حرکت با بار یا در سربالایی‌ها به خودرویی کاملاً متفاوت تبدیل می‌کند، با وجود قدرت بیشتر مصرف سوخت کمتری نسبت به مدل Lite دارد و زاویه خروج 28 درجه آن برای مسیرهای ناهموار مناسب است. زمانی که قیمت خرید اولویت اصلی است، گیربکس دستی مد نظر است، یا تعمیرگاه‌های محلی با موتور تنفس طبیعی و گیربکس CVT راحت‌تر از گیربکس دوکلاچه تر هستند، Coolray Lite را سفارش دهید. نسل اول این خودرو را تنها با آگاهی کامل و با قیمت نسل اول خریداری کنید، به طوری که موتور سه سیلندر بخشی از توافق معامله باشد.

اگر همچنان در حال مقایسه این مدل با سایر کراس‌اوورهای ساب‌کامپکت و کامپکت چینی برای مشتریان مشابه هستید، مطالب بعدی که ارزش خواندن دارند عبارتند از: مقایسه Jetour T2 با Dashing، انتخاب موتور Jetour T2، مدل BYD Seagull در رده اقتصادی و لیست کوتاه صادراتی ما برای سال 2026. مدل‌های قابل سفارش از کارخانه در بخش خودروهای نو، موجودی فعلی خودروهای کارکرده در صفحات خودروها و صفحه برند Geely فهرست شده‌اند و شما می‌توانید هر دو مدل را با استفاده از ابزار مقایسه در کنار هم قرار دهید. جزئیات خدماتی که ما بین کارخانه و بندر مقصد شما ارائه می‌دهیم در صفحه خدمات موجود است.

سوالات متداول

تفاوت بین Coolray و New Coolray چیست؟

مدل New Coolray نسخه فعلی با موتور چهار سیلندر توربو است: 133 kW قدرت، 290 N·m گشتاور، گیربکس 7 سرعته دوکلاچه تر و بدنه 4,380 mm. خودرویی که صرفاً با نام “Coolray” فروخته می‌شود، معمولاً مدل نسل اول با موتور 1.5 لیتری توربو سه سیلندر، 130 kW قدرت و 255 N·m گشتاور در بدنه 4,330 mm است که بین سال‌های 2019 تا 2021 تولید شده است. عدد گشتاور آن‌ها را از هم متمایز می‌کند؛ عدد قدرت این‌گونه نیست.

آیا Coolray Lite همان خودروی Coolray است؟

خیر. مدل Lite نسخه تنفس طبیعی است: 93 kW قدرت و 152 N·m گشتاور از یک موتور 1.5 لیتری غیر توربو که از طریق یک گیربکس پنج سرعته دستی یا CVT نیرو را منتقل می‌کند و در بدنه کوتاه‌تر 4,330 mm عرضه می‌شود. این مدل فاصله محوری، عرض و ارتفاع یکسانی با مدل‌های توربو دارد اما تقریباً در هیچ ویژگی دیگری که بر نحوه رانندگی تأثیر بگذارد، مشترک نیست.

چگونه می‌توانم Coolray سه سیلندر را از مدل چهار سیلندر تشخیص دهم؟

گشتاور را بررسی کنید. موتور سه سیلندر JLH-3G15TD دارای گشتاور 255 N·m و موتور چهار سیلندر BHE15-EFZ دارای گشتاور 290 N·m است. هر دو به عنوان 1.5 توربو شناخته می‌شوند و هر دو با قدرتی در حدود 177 تا 181 اسب بخار تبلیغ می‌شوند، بنابراین عدد قدرت به شما کمکی نخواهد کرد. کد موتور حک شده روی بلوک سیلندر، نوع آن را تایید می‌کند.

آیا Coolray طولانی‌تر به معنای موتور قدرتمندتر است؟

لزوماً خیر. بدنه 4,380 mm همیشه دارای موتور چهار سیلندر توربو است، اما Geely در مدل‌های سال 2023 و 2024، موتورهای چهار سیلندر توربو را در بدنه کوتاه‌تر 4,330 mm نیز تولید کرده است. یک خودروی 4,330 mm بسته به زمان تولید می‌تواند دارای موتور سه سیلندر توربو، چهار سیلندر توربو یا نسخه تنفس طبیعی Lite باشد.

کدام Coolray اقتصادی‌تر است؟

مدل توربو. مدل New Coolray در چرخه WLTC مصرف سوخت 6.35 L/100 km را ثبت می‌کند، در حالی که این رقم برای مدل تنفس طبیعی Lite با گیربکس CVT برابر با 6.89 است؛ بنابراین خودروی قدرتمندتر، کم‌مصرف‌تر نیز هست. برتری مدل Lite در قیمت خرید و سادگی مکانیکی آن است، نه در مصرف سوخت.

Coolray به چه درجه سوختی نیاز دارد؟

حداقل RON 92، که در تمامی 42 تیپ چینی که ما در تمامی موتورها و سال‌های مدل بررسی کردیم، به طور یکسان اعلام شده است. در بازارهایی که درجه سوخت استاندارد جایگاه‌ها RON 91 است، سنسور ضربه با به تاخیر انداختن زمان‌بندی جرقه‌زنی از موتور محافظت می‌کند که این امر منجر به کاهش جزئی قدرت و بازدهی می‌شود.

آیا Proton X50 همان خودروی Coolray است؟

این خودرو بر روی همان پلتفرم ساخته شده و در مالزی با برند متفاوتی به فروش می‌رسد، همان‌طور که BelGee X50 در بلاروس و روسیه عرضه می‌شود. مشخصات فنی محلی، سطوح تجهیزات و همولوگاسیون بسته به بازار متفاوت است، بنابراین برگه مشخصات Proton را به عنوان راهنمایی برای پلتفرم در نظر بگیرید، نه به عنوان توصیفی از خودرویی که از طریق سفارش مستقیم از کارخانه چین دریافت خواهید کرد.

ارقام مشخصات فنی از برگه‌های پیکربندی بازار چین Geely که شامل 42 تیپ Coolray از سال‌های مدل 2019 تا 2025 است، استخراج شده و با تاریخچه مدل‌های منتشر شده مطابقت داده شده است. قیمت‌های خرده‌فروشی ذکر شده، لیست‌های محلی در یک بازار خاص در زمان نگارش این متن هستند و قیمت صادراتی محسوب نمی‌شوند.

عکس: Юрий Д.К. / Wikimedia Commons, CC BY 4.0.

WhatsAppTelegramایمیل↑بالا