
طبق دادههای انجمن تولیدکنندگان خودرو چین (CAAM) که در تاریخ 12 اکتبر 2026 منتشر شد، چین در سپتامبر 2026 تعداد 1.053 میلیون دستگاه خودرو صادر کرده است که نسبت به سال گذشته 61.4% و نسبت به ماه اوت 4.2% رشد داشته است. خودروهای انرژی نو (NEV) با 571,000 دستگاه، حدود 54% از این صادرات را تشکیل دادهاند که چهارمین ماه متوالی است که سهم آنها از نیمی از کل صادرات فراتر میرود. برای واردکنندگان، برداشت عملی این است که عرضه به سمت مدلهای پلاگین و برقی متمایل شده است، در حالی که تولیدکنندگان چینی به دلیل کوچک شدن بازار داخلی، فشار زیادی برای فروش در بازارهای خارجی وارد میکنند.
👉 نیاز به استعلام قیمت دارید؟ در واتساپ از ما بپرسید · مشاهده خودروهای جدید چینی برای صادرات →
چین در سپتامبر 2026 چند دستگاه خودرو صادر کرد؟
طبق گزارش CAAM، چین در سپتامبر 2026 تعداد 1.053 میلیون دستگاه خودرو صادر کرد. این رقم 61.4% بیشتر از سپتامبر 2025 و 4.2% بیشتر از اوت 2026 است. از ماه ژوئن، صادرات ماهانه برای چهار ماه متوالی بالای 1 میلیون دستگاه باقی مانده است.
| آمار CAAM | سپتامبر 2026 | تغییرات |
|---|---|---|
| مجموع صادرات خودرو | 1.053 million | +61.4% YoY, +4.2% MoM |
| صادرات خودروهای سواری | 919,000 | +64.2% YoY, +3.2% MoM |
| صادرات NEV | 571,000 | حدود 2.6 برابر سال گذشته (+160%) |
| مجموع صادرات خودرو (ژانویه تا سپتامبر) | 8.205 million | +65.8% YoY |
| صادرات خودروهای سواری (ژانویه تا سپتامبر) | 7.167 million | +70.6% YoY |
| صادرات NEV (ژانویه تا سپتامبر) | 4.006 million | +130% YoY |
ارقام مطابق با گزارش منتشر شده توسط CAAM در 12 اکتبر 2026 و بازتاب داده شده در رسانههای مالی چین است. مجموع ارقام شامل خودروهای تجاری و همچنین خودروهای سواری میشود.
چه تعداد از صادرات سپتامبر چین برقی یا پلاگین بود؟
خودروهای NEV در سپتامبر 2026 تعداد 571,000 دستگاه از 1.053 میلیون خودروی صادر شده را تشکیل دادند که حدود 54% است. CAAM اعلام کرد که صادرات NEV اکنون برای چهار ماه متوالی بیش از 50% از کل صادرات خودرو بوده است و یکی از معاونان دبیرکل CAAM توصیف کرد که صادرات خودروی چین اکنون توسط NEVها هدایت میشود.
برداشت CnEVPost از گزارش CAAM، رقم 571,000 دستگاه را به حدود 352,000 خودروی تمام برقی (+130% YoY) و 219,000 خودروی پلاگین هیبرید (+220% YoY) تقسیم میکند. خودروهای با سوخت فسیلی معمولی حدود 482,000 دستگاه (+12% YoY) بودند. تفکیک BEV/PHEV از آن منبع واحد است، بنابراین تا زمانی که جدول کامل CAAM بررسی نشود، آن را به عنوان یک شاخص در نظر بگیرید.
برای یک فروشنده، رشد سریعتر خودروهای پلاگین هیبرید اهمیت زیادی دارد. خودروهای PHEV به خریدار در بازاری که پوشش ایستگاههای شارژ در آن ضعیف است، اجازه میدهند همچنان با سوخت حرکت کند. برای نمونه، راهنمای صادرات Geely Galaxy Battleship 700 و مقایسه BYD Sealion 06 DM-i با Song Plus DM-i را ببینید.
چرا با وجود کاهش فروش داخلی چین، صادرات در حال رشد است؟
صادرات تا حدی به این دلیل رشد میکند که بازار داخلی ضعیف است. طبق گزارش CAAM، مجموع فروش خودرو در سپتامبر 2026 به 2.956 میلیون دستگاه رسید که نسبت به سال قبل 8.4% کاهش داشته است. با کسر صادرات، حدود 1.90 میلیون فروش داخلی باقی میماند که طبق گزارش Sina، کاهشی 26 درصدی نسبت به سال قبل را نشان میدهد. بر اساس تحلیل CnEVPost از دادهها، فروش داخلی خودروهای سواری 27.4% کاهش یافته است.
وقتی کارخانهها ظرفیت مازاد دارند و تقاضای داخلی کاهش مییابد، بخش بیشتری از این تولید به دنبال خریداران خارجی میرود. این تحلیل ماست، نه بیانیه رسمی CAAM.
این موضوع برای واردکنندگان و فروشندگان خودرو چه معنایی دارد؟
ارقام سپتامبر چهار نکته کاربردی را برای واردکنندگان به همراه دارد.
- تنوع مدلها در حال افزایش است. مدلهای NEV و PHEV بیشتری برای صادرات عرضه میشوند، بنابراین پیش از مقایسه قیمتها، نام صادراتی مدل را بررسی کنید. راهنماهای ما برای نامهای مدلهای چینی در مقابل نامهای صادراتی و نامهای BYD در چین در مقابل نامهای صادراتی به شما کمک میکند از سفارش مدل اشتباه جلوگیری کنید.
- خودروهای برقی کوچک همچنان نقطه ورود به بازار هستند. اگر خریداران شما به دنبال خودروهای شهری هستند، پیش از انتخاب، BYD Dolphin و Seagull و همچنین Seagull و Wuling Bingo را مقایسه کنید.
- کیفیت شارژ و سوخت، نوع پیشرانه را تعیین میکند. خودروهای BEV، PHEV یا بنزینی را متناسب با بازار خود انتخاب کنید. راهنمای واردات خودروهای برقی به اتیوپی و بهترین خودروهای برقی برای تاکسی در آدیس آبابا نشان میدهد که چگونه یک بازار این انتخاب را انجام داده است.
- ظرفیت حملونقل، نیمه دیگر معادله است. حجم بالاتر، فشار بر فضای کشتیهای رو-رو (Ro-Ro) و کانتینرها را افزایش میدهد. پیش از تعهد به تاریخ تحویل، مطلب چند خودرو در یک کانتینر جای میگیرد و حمل خودرو از چین به بنادر آفریقا را مطالعه کنید.
کدام بازارها بیشترین واردات خودروهای چینی را دارند؟
گزارش اصلی CAAM تفکیک مقاصد را ارائه نمیدهد و منابعی که ما برای سپتامبر 2026 یافتیم نیز فاقد این اطلاعات هستند، بنابراین ما در اینجا بازارهای مختلف را رتبهبندی نمیکنیم. برای جزئیات مربوط به هر بازار، به راهنماهای ما برای نیجریه، پرو، بولیوی، ایران و روسیه و آسیای مرکزی مراجعه کنید. قوانین واردات تغییر میکنند، بنابراین پیش از ثبت سفارش، قوانین فعلی را با مقامات گمرکی خود چک کنید.
این ارقام صادراتی چقدر قابل اعتماد هستند؟
سایر نهادها به دلیل استفاده از منابع داده و قوانین شمارش متفاوت، آمارهای کلی متفاوتی منتشر میکنند. ChinaEVHome با استناد به یک منبع داده متفاوت، صادرات ماه سپتامبر را با رقمی بالاتر یعنی 1.182 میلیون دستگاه اعلام کرد که حدود 55% رشد داشته است. ارقام منتشر شده توسط منابع مختلف را در یک مقایسه با هم ترکیب نکنید. این مقاله تنها از اعداد CAAM استفاده میکند.
ارقام اولیه ممکن است در گزارشهای بعدی اصلاح شوند. برای تصمیماتی که به یک عدد خاص وابسته هستند، آخرین گزارش ماهانه CAAM را بررسی کنید.
خریداران در مرحله بعد چه باید بکنند؟
پیشرانه مناسب با واقعیتهای سوخت و شارژ بازار خود را انتخاب کنید، نام صادراتی و برگه مشخصات فنی را به صورت کتبی درخواست نمایید و وضعیت بازرسی خودرو را تایید کنید. صفحه بازرسی و گزارش وضعیت خودرو ما توضیح میدهد که چه مواردی را باید درخواست کنید. اگر قصد دارید شخصاً از کارخانهها و انبارهای موجودی بازدید کنید، راهنمای Canton Fair 2026 برای خریداران خودرو آنچه را که باید در گوانگژو ببینید، پوشش میدهد. همچنین میتوانید از ابزار مقایسه استفاده کنید و صفحات خدمات و درباره ما را مشاهده نمایید.
سوالات متداول
چین در سپتامبر 2026 چند خودرو صادر کرد؟
طبق گزارش CAAM، چین در سپتامبر 2026 تعداد 1.053 میلیون دستگاه خودرو صادر کرد که نسبت به سال گذشته 61.4% و نسبت به ماه اوت 4.2% رشد داشته است. از این تعداد، 919,000 دستگاه خودروی سواری بوده است.
چه تعداد خودروی برقی و پلاگین چینی در سپتامبر 2026 صادر شد؟
صادرات NEV در سپتامبر 2026 به 571,000 دستگاه رسید که حدود 54% از کل صادرات را تشکیل میدهد. مجموع صادرات NEV از ژانویه تا سپتامبر 4.006 میلیون دستگاه بود که نسبت به سال گذشته 130% افزایش داشته است.
چین در سال 2026 تاکنون چند خودرو صادر کرده است؟
CAAM گزارش داد که صادرات خودرو از ژانویه تا سپتامبر 2026 برابر با 8.205 میلیون دستگاه بوده که نسبت به سال گذشته 65.8% رشد داشته است.
آیا سرعت صادرات خودروهای چینی در حال کاهش است؟
در دادههای سپتامبر موجود نیست. صادرات نسبت به ماه اوت 4.2% رشد داشته و از ژوئن 2026 تاکنون، ماهانه بیش از 1 میلیون دستگاه بوده است. در مقابل، فروش داخلی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
آیا این ارقام صادراتی شامل خودروهای Hanvia میشود؟
مجموع آمارهای CAAM تمامی صادرات خودروی چین را پوشش میدهد و هیچ اشارهای به صادرکنندگان خاص ندارد. لطفاً برای اطلاع از موجودی فعلی برای بازار خود، از طریق واتساپ با ما در تماس باشید.
منابع: گزارش ماهانه انجمن خودروسازان چین (CAAM) مورخ 12 اکتبر 2026، به نقل از Daily Economic News (nbd.com.cn، 12 اکتبر 2026) برای مجموع 1.053 میلیون دستگاه، 571,000 صادرات NEV و روند چهار ماهه 50%؛ Sina Finance (13 اکتبر 2026) برای رشد 61.4% سالانه، 4.2% ماهانه و مجموع 8.205 میلیون دستگاه در بازه ژانویه تا سپتامبر (رشد 65.8%)؛ Sina Finance (14 اکتبر 2026) برای صادرات 919,000 خودروی سواری و مجموع 7.167 میلیون دستگاه در بازه ژانویه تا سپتامبر (رشد 70.6%)؛ Cailianshe (cls.cn) برای صادرات 4.006 میلیون دستگاه NEV در بازه ژانویه تا سپتامبر (رشد 130%)؛ CnEVPost (12 اکتبر 2026) برای سهم 54% NEV، و تحلیلهای فروش سواری و داخلی. موارد تکمنبعی: رقم رشد 3.2% ماهانه خودروهای سواری (فقط Sina)؛ بیانیه چهار ماه متوالی بالای 1 میلیون دستگاه (فقط Cailianshe)؛ نقلقول معاون دبیرکل CAAM (فقط Daily Economic News)؛ تفکیک 352,000 دستگاه BEV / 219,000 دستگاه PHEV / 482,000 دستگاه معمولی (فقط CnEVPost)؛ کاهش 27.4% در فروش داخلی خودروهای سواری (فقط CnEVPost)؛ رقم 1.182 میلیون دستگاه بر اساس CPCA (فقط ChinaEVHome، که به عنوان مبنای محاسباتی متفاوت نمایش داده شده و نه عدد CAAM). رقم تقریبی 1.90 میلیون دستگاه برای فروش داخلی، محاسبه ما از مجموع 2.956 میلیون دستگاه CAAM منهای صادرات است. دادهها در اکتبر 2026 بررسی شدهاند؛ ارقام ممکن است توسط CAAM بازنگری شوند.