
اگر در حال انتخاب بین Zeekr 9X و Lynk & Co 900 هستید، سه عامل تعیینکننده وجود دارد و هیچکدام از آنها شتاب 0 تا 100 نیست. اولویت اول با تعداد صندلیهاست، زیرا 9X به صورت پنجنفره ساخته شده و هیچ تغییری در این مورد در کل سری مدلهای آن وجود ندارد. اولویت دوم وزن خالص خودرو است، چرا که 470 kg اختلاف وزن بین سبکترین مدل 900 و سنگینترین مدل 9X وجود دارد و در بسیاری از بازارها، وزن خودرو مشمول مالیات میشود. اولویت سوم درجه سوخت است که بسیاری از خریداران را غافلگیر میکند: هر دو خودرو به بنزین RON 95 نیاز دارند، در حالی که در بخشهای بزرگی از غرب آفریقا بنزین RON 91 عرضه میشود.
همه موارد دیگر — شامل ارقام قدرت، ابعاد نمایشگرها و تعداد سنسورهای LiDAR — زمانی که خودرو روی کشتی بارگیری میشود، اهمیت کمتری نسبت به این سه مورد دارند.
👉 نیاز به دریافت قیمت هر دو مدل به صورت مقایسهای دارید؟ از طریق واتساپ از ما بپرسید · سفارش صادرات Zeekr 9X · سفارش صادرات Lynk & Co 900
چرا این دو خودرو با هم مقایسه میشوند
اگر متر را بردارید و آنها را اندازه بگیرید، دلیل مقایسه کاملاً مشخص میشود. طول مدل 9X برابر با 5,239 mm با فاصله محوری 3,169 mm است. مدل 900 دارای طول 5,240 mm و فاصله محوری 3,160 mm است. تنها یک میلیمتر در طول و نه میلیمتر در فاصله محوری تفاوت دارند. هر دو خودرو پلاگین هیبرید (PHEV) هستند، هر دو شاسیبلندهای فولسایز از گروه Geely محسوب میشوند و هر دو در فاصله یک سال از یکدیگر به بازار عرضه شدهاند — مدل ششنفره 900 در آوریل 2025، مدل 9X در سپتامبر 2025 و مدل پنجنفره 900 در آوریل 2026.
خریدارانی که بر اساس ابعاد و بازه قیمتی جستجو میکنند، در نهایت هر دو خودرو را در لیست خود قرار میدهند. اما زمانی که مشخصات فنی بررسی میشود، شباهت این دو خودرو از بین میرود.
مشکل پنجنفره بودن
سری 9X فقط به صورت پنجنفره عرضه میشود. در تمام نسخههای موجود در پیکربندی سازنده، پنج صندلی ذکر شده است و هیچ مدل شش یا هفتنفرهای در تیپهای مختلف برای سفارش وجود ندارد.
مدل 900 در ابتدا به عنوان یک خودروی ششنفره — با چیدمان 2+2+2 و صندلیهای خلبانی در ردیف دوم — عرضه شد و بدنه پنجنفره یک سال بعد به عنوان یک مدل سال موازی و نه جایگزین، معرفی گردید. هر دو مدل همچنان در خط تولید باقی ماندهاند. ما این موضوع را جداگانه بررسی کردیم زیرا باعث سردرگمی خریداران در سفارشهای خرید میشود: به بررسی تفاوتهای مدل 5 نفره 2026 و 6 نفره 2025 مراجعه کنید.
برای بسیاری از استعلامهای ما، این موضوع مقایسه را در همان ابتدا به پایان میرساند. خریداری که قصد جابجایی یک خانواده ششنفره را دارد یا هتلی که خدمات ترانسفر فرودگاهی ارائه میدهد، نمیتواند 9X را جایگزین 900 کند، فارغ از اینکه ارقام قدرت موتور چه چیزی را نشان میدهند. اگر نیاز اصلی شش صندلی باشد، 9X گزینه مناسبی نیست.
این موضوع از جنبه دیگر نیز صدق میکند. مدل 900 پنجنفره با حذف ردیف سوم صندلیها، فضای باری معادل 1,215 تا 2,568 لیتر در اختیار میگذارد. مدل 9X نیز که یک خودروی پنجنفره است، فضایی بین 470 تا 2,148 لیتر ارائه میدهد. اگر اولویت شما حمل بار به جای سرنشین باشد، مدل 900 پنجنفره فضای بزرگتری در پشت صندلیها دارد؛ تفاوتی که از همان اولین بار بارگیری کاملاً مشهود است.
دو پیشرانه بسیار متفاوت
هر دو خودرو از نوع پلاگین هیبرید هستند. اما شباهت آنها دقیقاً در همینجا به پایان میرسد.
| Zeekr 9X | Lynk & Co 900 (1.5T Ultra) | |
|---|---|---|
| موتور | DHE20-PFZ · 2.0 L turbo · 279 PS / 205 kW | JLM-4G15TD · 1.5 L turbo · 190 PS / 140 kW |
| درجه سوخت | RON 95 | RON 95 |
| موتورهای الکتریکی | دوگانه (660 kW / 935 N·m) یا سهگانه (1,030 kW / 1,410 N·m) | جلو + عقب |
| خروجی سیستم | تا 1,030 kW · 1,410 N·m | ≈ 530 kW · ≈ 1,000 N·m |
| گیربکس | 1-speed DHT | 3-speed DHT |
| شتاب 0–100 km/h | 3.1–4.2 s | ≈ 4.8 s |
| حداکثر سرعت | 240 km/h | ≈ 210 km/h |
| باتری | 55 یا 70 kWh NMC (Geely–CATL) | 44.85 kWh NMC (CALB) |
| برد الکتریکی CLTC | 288–380 km | ≈ 220 km |
| برد ترکیبی CLTC | 1,160–1,250 km | — |
| شارژ سریع DC 20–80% | ≈ 9 min | ≈ 26 min |
| باک سوخت | 50 L | 60 L |
| وزن خالص | 2,840–3,150 kg | 2,680–2,760 kg |
| ارتفاع از زمین | 200–208 mm | 194 mm |
| گارانتی خودرو | 6 years / 150,000 km | 5 years / 100,000 km |
| گارانتی باتری | Unlimited years / unlimited km | Unlimited years / unlimited km |
مدل 9X با اختلاف بسیار زیاد، خودرویی سریعتر و قدرتمندتر است. نسخه سهموتوره 9X با تولید 1,030 kW قدرت، در عرض 3.1 ثانیه به سرعت 100 km/h میرسد که برای یک شاسیبلند سه تنی، عملکردی در سطح سوپراسپرتها محسوب میشود. در مقابل، مدل 900 با خروجی تقریبی 530 kW و شتاب 4.8 ثانیه پاسخ میدهد.
اینکه آیا پرداخت هزینه برای این تفاوتها ارزش دارد یا خیر، به محل استفاده از خودرو بستگی دارد. در کشورهای حوزه خلیج فارس که سوخت ارزان است و خریداران به مشخصات فنی اهمیت میدهند، اعداد و ارقام 9X به خودی خود فروشنده هستند. اما در جادههای خاکی مناطق داخلی، شتاب 3.1 ثانیهای تنها عددی روی بروشور باقی میماند.
شارژ: مشخصهای که رنگ میبازد
مدل 9X در حدود نه دقیقه تا 80 درصد شارژ میشود، در حالی که مدل 900 به حدود بیست و شش دقیقه زمان نیاز دارد. روی کاغذ، این یک برتری قاطع است.
در عمل، این موضوع کاملاً به در دسترس بودن یک شارژر DC پرقدرت در محدوده محل نگهداری خودرو بستگی دارد و در اکثر بازارهایی که ما به آنها صادرات داریم، چنین امکانی وجود ندارد. وقتی نزدیکترین شارژر مناسب در کشور دیگری باشد، تفاوت بین شارژ نه دقیقهای و بیست و شش دقیقهای بیمعناست. آنچه اهمیت دارد این است که خودرو در صورت عدم اتصال به شارژ، به عنوان یک هیبرید چگونه عمل میکند؛ در اینجا، باک 60 لیتری مدل 900 در مقایسه با باک 50 لیتری مدل 9X، ده لیتر برتری کاربردیتری دارد.
پیش از ثبت سفارش، این پرسش را مطرح کنید: آیا این خودرو به جایی میرود که شارژ شود یا جایی که سوختگیری کند؟ خریداران در شیلی، پرو و کشورهای حوزه خلیج فارس به طور فزایندهای در گروه اول قرار میگیرند. خریداران در اکثر کشورهای غرب آفریقا قاطعانه در گروه دوم هستند و باید به جای منحنیهای شارژ، بر اساس حجم باک و فواصل سرویسدهی به آنها قیمت داد. چکلیست تلههای وارداتی ما نسخه جامعتری از این اشتباه را پوشش میدهد.
مشکل 470 کیلوگرمی
سبکترین مدل 900 وزنی معادل 2,680 کیلوگرم دارد. سنگینترین مدل 9X وزنی برابر با 3,150 کیلوگرم دارد. این اختلاف وزنی پیامدهایی دارد که هیچکس در مرحله استعلام قیمت درباره آن صحبت نمیکند، اما همه بعداً متوجه آن میشوند.
برخی بازارها عوارض گمرکی را تا حدی بر اساس وزن یا حجم موتور محاسبه میکنند و در هر کشوری که جدول تعرفهها بر اساس حجم موتور تنظیم شده باشد، مدل 9X با موتور 2.0 لیتری در رده متفاوتی نسبت به مدل 900 با موتور 1.5 لیتری قرار میگیرد. پیش از نهایی کردن خرید، این ردهبندی را با کارگزار گمرکی خود تأیید کنید؛ ما نمیتوانیم رقم عوارضی را اعلام کنیم که تا شش ماه آینده همچنان دقیق باشد و هیچکس دیگری هم نمیتواند. آنچه ما میتوانیم به شما بگوییم این است که جدول تعرفهها بر چه اساسی تنظیم شده و برای این دو خودرو، معمولاً اولویت با حجم موتور و سپس وزن است.
وزن سه تنی همچنین باعث تغییر در استهلاک خود خودرو میشود. لاستیکهای سنگینترین مدل 9X دارای ابعاد 285/45 R22 هستند؛ سایزی که همه جا موجود نیست، در صورت موجود بودن قیمت بالاتری دارد و تحت آن وزن، سریعتر فرسوده میشود. مدل 900 در تمامی تیپها از لاستیکهای 275/45 R21 استفاده میکند. هیچکدام از این دو سایز، سایزهای معمولی و دمدستی نیستند، اما جایگزینی یکی از آنها در لاگوس یا لیما به مراتب آسانتر از دیگری است. این پرسش را پیش از تحویل مطرح کنید، نه پس از اولین پنچری.
بنزین RON 95 و چرا غرب آفریقا باید این بخش را دو بار بخواند
هر دو خودرو به بنزین RON 95 نیاز دارند.
درجه استاندارد بنزین در اکثر نقاط غرب آفریقا RON 91 است. ما قبلاً در مورد یک خودروی ارزانتر در این باره نوشتهایم؛ مدل Coolray در غرب آفریقا حداقل RON 92 را در برابر عرضه منطقهای RON 91 اعلام میکند و این اختلاف یک واحدی، برای خودرویی که قرار است تمام عمر خود را با سوخت جایگاههای محلی سپری کند، یک مشکل واقعی است.
برای مدلهای 9X و 900، این اختلاف چهار واحد است؛ آن هم در موتورهای توربوشارژ با تزریق مستقیم که با تراکم بالا کار میکنند و در دماهای محیطی که احتمال ناک (Knock) زدن را افزایش میدهند، نه کاهش. بنزینهای با اکتان بالا (Premium) در شهرهای بزرگ اکثر این بازارها در دسترس هستند، بنابراین پاسخ این نیست که «این خودروها نمیتوانند به آنجا بروند»، بلکه مسئله این است که خریدار باید پیش از پرداخت وجه بداند که این خودرو همیشه به سوخت گرانقیمت نیاز دارد و این سوخت در هر جایگاهی یافت نمیشود. خریداری که در ماه سوم متوجه این موضوع شود، احساس میکند به او دروغ گفته شده است و کاملاً هم بیراه نمیگوید.
این تنها و رایجترین دلیلی است که باعث میشود ما مشتری را از خرید خودرویی که قبلاً برای آن تصمیم گرفته بود، منصرف کنیم. این کار باعث از دست رفتن فروش میشود اما رابطه تجاری را حفظ میکند.
کدام مدل برای کدام خریدار مناسب است
مدل 900 را انتخاب کنید اگر: به شش صندلی نیاز دارید؛ خودرو به جایی میرود که سوختگیری در آن راحتتر از شارژ کردن است؛ خریدار فضای صندوق عقب را به شتاب ترجیح میدهد؛ یا تعرفه گمرکی در مقصد بر اساس حجم موتور محاسبه میشود و موتور 1.5 لیتری در رده ارزانتری نسبت به 2.0 لیتری قرار میگیرد.
مدل 9X را انتخاب کنید اگر: پنج صندلی برایتان کافی است؛ مقصد دارای ایستگاههای شارژ DC فعال است؛ خریدار به مشخصات فنی اهمیت میدهد و حاضر است برای 1,030 kW قدرت و شارژ نه دقیقهای هزینه کند؛ یا ارتفاع بیشتر از سطح زمین و گارانتی طولانیتر 6 ساله / 150,000 km برای او اهمیت بیشتری نسبت به وزن خودرو دارد.
هیچکدام را انتخاب نکنید اگر: در مقصد بنزین با اکتان RON 91 عرضه میشود و خریدار حاضر نیست از سوخت باکیفیت استفاده کند. به آنها خودرویی بفروشید که با سوخت موجود در آن منطقه سازگار باشد. ما مجموعهای از گزینهها را در لیست نهایی صادرات سال 2026 نگه میداریم و در این بخش، خودروهای کمدردسرتر فراوانی وجود دارند.
نکات صادراتی برای هر دو مدل
هر دو مدل از کارخانه به صورت فرمانچپ (LHD) تولید میشوند و هیچکدام با فرمانراست (RHD) عرضه نمیشوند. این موضوع هر دو مدل را برای کنیا، تانزانیا، اوگاندا، آفریقای جنوبی و سایر کشورهای بلوک RHD که در آنها LHD نه یک سلیقه، بلکه یک مشکل برای پلاکگذاری است، غیرقابل استفاده میکند.
این موضوع در غرب آفریقا مانعی محسوب نمیشود. نیجریه، غنا، ساحل عاج، سنگال و کامرون همگی از سمت راست رانندگی میکنند، بنابراین LHD پیکربندی صحیح برای تمام بازارهای آن منطقه است؛ از جمله بزرگترین بازار ما، و به همین دلیل است که صفحات مربوط به نیجریه هرگز شامل هشدار در مورد سمت فرمان نیستند.
هر دو خودرو، تولیدات جدید و جاری هستند که آنها را از محدودیتهای سنی مربوط به واردات خودروهای کارکرده دور نگه میدارد؛ جزئیات زمانی مهم در راهنمای واردات خودرو برای دلالان در سال 2026 و برای بازارهای خاص، در صفحات Côte d’Ivoire، Ghana و Senegal ارائه شده است.
در زمینه حملونقل، هر دو خودرو شاسیبلندهای فولسایز با طول 5.24 متر هستند و به روش مشابه بارگیری میشوند. محاسبات کانتینری در صفحه چند خودرو در یک کانتینر جای میگیرد و گزینههای مسیر و بندر در صفحه حمل خودرو از چین به بنادر آفریقا موجود است.
یک مورد که ما به جای مدل، برای هر واحد تخصیصیافته بررسی میکنیم، سختافزار سیستمهای کمکراننده است. مدل 9X بسته به نسخه، با یک یا پنج LiDAR، یازده یا سیزده دوربین و یک یا دو تراشه NVIDIA Drive Thor-U عرضه میشود. این موارد صرفاً تزئینات تیپ خودرو نیستند و پیکربندی همیشه مشخص نمیکند که دقیقاً کدام نسخه را خریداری میکنید. ما پیش از پرداخت تسویه حساب، این موارد را با برگه ساخت (build sheet) مطابقت میدهیم، همانطور که سایر موارد را در گزارش وضعیت خودرو بررسی میکنیم.
سوالات متداول
آیا Zeekr 9X با شش یا هفت صندلی عرضه میشود؟ خیر. تمام نسخههای این سری پنجنفره هستند. اگر نیاز به شش صندلی دارید، Lynk & Co 900 خودرویی در این مقایسه است که در بدنه ششنفره مدل 2025 خود این قابلیت را ارائه میدهد.
کدامیک برد الکتریکی بهتری دارد؟ مدل 9X با اختلاف قابلتوجه: 288 تا 380 کیلومتر بر اساس استاندارد CLTC بسته به نسخه و باتری (55 یا 70 kWh) در مقابل حدود 220 کیلومتر برای مدل 900 با پک باتری 44.85 kWh. مدل 9X همچنین عدد ترکیبی 1,160 تا 1,250 کیلومتر CLTC را اعلام میکند.
آیا هر دو خودرو به بنزین سوپر نیاز دارند؟ بله، هر دو مدل بنزین با اکتان RON 95 را توصیه میکنند. این عدد چهار درجه بالاتر از استاندارد RON 91 موجود در بسیاری از مناطق غرب آفریقا است و باید پیش از ثبت سفارش و نه پس از تحویل، با خریدار نهایی هماهنگ شود.
وزن Zeekr 9X چقدر بیشتر است؟ بسته به نسخههایی که مقایسه میکنید، بین 80 تا 470 کیلوگرم تفاوت وزن وجود دارد. محدوده وزنی مدل 900 بین 2,680 تا 2,760 کیلوگرم و مدل 9X بین 2,840 تا 3,150 کیلوگرم است.
کدامیک گارانتی طولانیتری دارد؟ مدل 9X: شش سال یا 150,000 کیلومتر برای خودرو، در مقابل پنج سال یا 100,000 کیلومتر برای مدل 900. هر دو خودرو دارای گارانتی باتری بدون محدودیت سال و کیلومتر هستند، اگرچه اعتبار گارانتی در خارج از چین به شبکه خدمات محلی بستگی دارد، نه به گواهینامه.
آیا هر دو مدل با فرمان سمت راست (RHD) موجود هستند؟خیر، از کارخانه تولید نمیشوند. هر دو مدل فقط با فرمان سمت چپ (LHD) عرضه میشوند.
آیا میتوانید برای هر دو مدل به صورت یکجا قیمتگذاری کنید؟بله، و برای تصمیمگیری در این سطح، معمولاً انجام این کار توصیه میشود. کشور مقصد و تعداد صندلیهای مورد نیاز خود را ارسال کنید تا ما قیمت هر دو مدل را به همراه تعرفه گمرکی مربوطه، پس از تایید جدول تعرفهها توسط کارگزار شما، اعلام کنیم.
👉 آماده مقایسه قیمت هستید؟ در واتساپ به ما پیام دهید و نام بندر مقصد و تعداد صندلی را اعلام کنید · مقایسه خودروها · تماس با Hanvia
عکس: Wikimedia Commons contributor / Wikimedia Commons, CC0.