مقایسه Zeekr 9X پنج نفره و شش نفره: تفاوت قیمت و فضای کابین

پاسخ کوتاه: خودروی پنج‌نفره Zeekr 9X در تمامی تیپ‌های مشابه، دقیقاً CNY 14,000 ارزان‌تر از مدل شش‌نفره است و 580 تا 612 لیتر فضای بار بیشتر در پشت صندلی‌های عقب ارائه می‌دهد. هیچ تغییر دیگری وجود ندارد. بدنه 5,239 میلی‌متری، فاصله محوری 3,169 میلی‌متری، موتور، باتری‌ها، برد CLTC و وزن خالص اعلام‌شده، در تیپ‌های مشابه کاملاً یکسان هستند. ردیف سوم صندلی‌ها یک پکیج تغییردهنده خودرو نیست؛ بلکه تنها ردیفی از صندلی‌ها با قیمت ثابت و هزینه مشخص در حجم صندوق عقب است.

این موضوع انتخاب را برای واردکنندگان بسیار شفاف می‌کند. شما با یک معامله پایاپای در عملکرد یا کاهش برد مواجه نیستید. شما تصمیم می‌گیرید که آیا بازار هدف شما حاضر است CNY 14,000 برای دو صندلی که شاید سالی دو بار استفاده شوند بپردازد، آن هم به قیمت کاهش فضای صندوق عقب از 1,050 لیتر به 470 لیتر.

پاسخ‌های سریع

  • کدام مدل زودتر عرضه شد؟ مدل شش‌نفره که در سپتامبر 2025 عرضه شد. خط تولید مدل پنج‌نفره در ژوئیه 2026 آغاز شد.
  • تفاوت قیمت؟ مبلغ ثابت CNY 14,000 در تمامی تیپ‌های مشابه به نفع مدل پنج‌نفره.
  • پس چرا مدل پنج‌نفره گران‌تر به نظر می‌رسد؟ زیرا تیپ پایه Max در این مدل حذف شده است، بنابراین پایین‌ترین قیمت آن CNY 471,900 در مقابل CNY 465,900 مدل شش‌نفره است.
  • فضای بار؟ 1,050 تا 1,082 لیتر در مدل پنج‌نفره در مقابل 470 لیتر در پشت ردیف سوم مدل شش‌نفره.
  • تفاوت در عملکرد؟ هیچ. شتاب، برد، ارتفاع از سطح زمین و وزن خالص در تیپ‌های مشابه کاملاً یکسان است.

مقایسه دو خط تولید در کنار هم

تیپ شش‌نفره (2025) پنج‌نفره (2026) تفاوت
Max 55 kWh CNY 465,900 ارائه نشده —
Ultra 55 kWh CNY 485,900 CNY 471,900 −CNY 14,000
Ultra 70 kWh CNY 500,900 CNY 486,900 −CNY 14,000
Hyper 70 kWh CNY 559,900 CNY 545,900 −CNY 14,000
曜黑 (Yaohei) 70 kWh CNY 599,900 CNY 585,900 −CNY 14,000

چهار ردیف، یک عدد. Zeekr قیمت ردیف سوم را با تیپ خودرو تغییر نداده، آن را با پکیج تجهیزات خاصی ترکیب نکرده و به گریدهای خاصی محدود نکرده است. این مبلغ ثابت CNY 14,000 است، چه مدل Ultra با قیمت CNY 471,900 را بخرید و چه مدل 曜黑 با قیمت CNY 585,900؛ که این مبلغ معادل 2.9 درصد از قیمت خودروی ارزان‌تر و 2.4 درصد از قیمت مدل گران‌تر است.

تله اصلی در ردیف اول آن جدول نهفته است. خط تولید شش‌نفره با تریم Max آغاز می‌شود که در خط تولید پنج‌نفره ارائه نمی‌شود. بنابراین، برگه مشخصاتی که قیمت‌های «شروع از» را فهرست می‌کند، مدل شش‌نفره را به میزان 6,000 CNY ارزان‌تر نشان می‌دهد، در حالی که در مقایسه تریم با تریم، این مدل 14,000 CNY گران‌تر است. اگر بر اساس این بازه قیمت‌گذاری کنید، در معامله 20,000 CNY دچار اشتباه خواهید شد. این همان نوع خطایی است که ما در نام‌گذاری مدل‌های چینی، نام‌های صادراتی و سطوح تریم مستند کردیم، جایی که یک نام تجاری چینی واحد، دو خودرو با موتورهای متفاوت را پوشش می‌دهد.

هزینه واقعی ردیف سوم برای شما

شش‌نفره پنج‌نفره
چیدمان 2+2+2، سه ردیف 2+3، دو ردیف
صندوق عقب، صندلی‌ها باز 470 L 1,050–1,082 L
صندوق عقب، صندلی‌ها خوابیده 2,148 L 2,441–2,473 L
تریم‌های موجود 5 (Max, Ultra ×2, Hyper, 曜黑) 4 (Ultra ×2, Hyper, 曜黑)
سایز رینگ‌ها 20, 21 و 22 اینچ 21 و 22 اینچ
قیمت پایه CNY 465,900 CNY 471,900
قیمت نهایی CNY 599,900 CNY 585,900

حجم 470 لیتر پشت ردیف سوم، با استانداردهای خودروهای سه ردیفه صندوق کوچکی نیست، اما برای شش سرنشین هم فضای کافی ندارد. مدل 9X با شش سرنشین بزرگسال، تقریباً سه تا چهار چمدان بزرگ را حمل می‌کند و نه بیشتر. برای خانواده‌ای که گهگاه از ردیف سوم استفاده می‌کند و در باقی مواقع آن را می‌خواباند، این موضوع مشکلی ایجاد نمی‌کند، زیرا حجم فضای بار در حالت خوابیده صندلی‌ها در هر دو خودرو تقریباً یکسان است. برای اپراتوری که در هر سفر شش مسافر و چمدان‌هایشان را جابه‌جا می‌کند، این محدودیت تعیین‌کننده است.

همچنین توجه داشته باشید که خط تولید پنج‌نفره در کنار حذف ردیف سوم، چه چیزی را بی‌سروصدا کنار می‌گذارد: تریم Max و به همراه آن رینگ 255/60 R20. مدل 9X پنج‌نفره با رینگ‌های 21 اینچی عرضه می‌شود. اگر بازار شما برای دیواره بلندتر تایر در جاده‌های ناهموار ارزش قائل است، این یک نکته مهم است که در هیچ مقایسه‌ای بر اساس تعداد صندلی‌ها قابل مشاهده نیست.

آنچه تغییر نمی‌کند

این بخشی است که ارزش بررسی دقیق دارد، زیرا جایی است که خریداران تصور می‌کنند یک بده‌بستان (trade-off) وجود دارد که در واقعیت وجود ندارد.

مشخصات شش‌نفره پنج‌نفره
طول × عرض × ارتفاع 5,239 × 2,019–2,029 × 1,819 mm 5,239 × 2,029 × 1,819 mm
فاصله بین دو محور 3,169 mm 3,169 mm
فاصله از زمین 200–208 mm 200–208 mm
وزن خالص (Ultra 55 / Ultra 70 / Hyper / 曜黑) 2,970 / 3,045 / 3,150 / 3,150 kg 2,970 / 3,045 / 3,150 / 3,150 kg
برد الکتریکی CLTC، تیپ‌های مشابه 288 / 380 / 355 / 355 km 288 / 380 / 355 / 355 km
برد ترکیبی CLTC، تیپ‌های مشابه 1,160 / 1,250 / 1,165 / 1,165 km 1,160 / 1,250 / 1,165 / 1,165 km
شتاب 0–100 km/h، تیپ‌های مشابه 3.9 / 4.2 / 3.1 / 3.1 s 3.9 / 4.2 / 3.1 / 3.1 s
موتور DHE20-PFZ 1,974 cc توربو I4، 205 kW / 279 PS، 410 N·m، 95 RON
سیستم انتقال قدرت تمام‌چرخ محرک الکتریکی (AWD)، گیربکس تک‌سرعته DHT، دو موتوره 660 kW یا سه موتوره 1,030 kW
باتری / شارژ 55.1 یا 70 kWh NMC، 900V، شارژ 20–80% در حدود 9 دقیقه
گارانتی (چین) 6 سال یا 150,000 km؛ باتری بدون محدودیت سال یا کیلومتر

ردیف وزن خالص همان بخشی است که افراد را غافلگیر می‌کند. طبق ارقام اعلام‌شده، حذف ردیف سوم هیچ صرفه‌جویی در وزن ایجاد نمی‌کند: 2,970 kg در هر دو حالت یکسان است. بنابراین مدل پنج‌نفره هزینه حمل‌ونقل کمتری ندارد، در رده وزنی متفاوتی قرار نمی‌گیرد و تعداد خودروهای قابل بارگیری در کانتینر را تغییر نمی‌دهد. اگر قصد دارید محموله‌ای ترکیبی داشته باشید، اعداد موجود در راهنمای ما درباره تعداد خودروهای قابل جای‌گیری در کانتینر 40HC برای هر دو مدل به یک شکل اعمال می‌شود.

برد حرکتی نیز تغییری نکرده است که ذکر آن ضروری است، زیرا نسخه‌های شش‌نفره سایر مدل‌ها اغلب به دلیل وزن اضافی، برد خود را از دست می‌دهند. در اینجا این اتفاق نمی‌افتد، به همان دلیلی که وزن تغییر نمی‌کند.

بازار هدف شما کدام مدل را می‌پسندد؟

پاسخ واحدی وجود ندارد، بنابراین در اینجا به جای قضاوت نهایی، به تحلیل موضوع می‌پردازیم.

مدل شش‌نفره را انتخاب کنید در مواردی که خانوارها پرجمعیت هستند و ردیف سوم یک انتظار است تا یک آپشن، یا جایی که خریدار یک شرکت خدمات حمل‌ونقل تشریفاتی است که واقعاً از چیدمان 2+2+2 استفاده می‌کند، یا در بازارهایی که یک شاسی‌بلند پرچمدار بدون سه ردیف صندلی، ناقص به نظر می‌رسد. ردیف دوم خودروی شش‌نفره 9X دارای صندلی‌های با قابلیت تنظیم وضعیت بی‌وزنی (Zero-gravity) و زیرپایی‌های تاشو است و پشت‌سری‌های جلو دارای بلندگوهای داخلی هستند، بنابراین ردیف وسط نه یک مصالحه، بلکه بهترین جایگاه خودرو است. این یک محصول خاص برای خریدار خاص است و در جایی که چنین خریداری وجود دارد، اختلاف قیمت 14,000 CNY عامل تعیین‌کننده نخواهد بود.

نسخه پنج‌نفره را انتخاب کنید در مواردی که مشتری به دنبال پرستیژ و تکنولوژی است تا ظرفیت، یا جایی که حجم صندوق عقب به صورت هفتگی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما ردیف سوم کاربردی ندارد، یا زمانی که در حال رقابت بر سر قیمت تمام‌شده هستید و اختلاف قیمت 14,000 CNY برای هر دستگاه در یک کانتینر تأثیرگذار است. همچنین مشخصات فنی این خودرو ساده‌تر است: چهار تیپ به جای پنج تیپ، و عدم نیاز به تصمیم‌گیری در مورد سایز رینگ در مدل‌های پایه.

پیش از نهایی کردن سفارش، تعداد صندلی‌ها را با قوانین محلی تطبیق دهید. برخی مقاصد، خودروها را برای عوارض گمرکی، شماره‌گذاری یا مجوزهای تجاری بر اساس تعداد صندلی طبقه‌بندی می‌کنند تا ابعاد یا موتور؛ بنابراین یک خودروی شش‌نفره ممکن است در دسته‌بندی متفاوتی نسبت به مدل پنج‌نفره مشابه قرار گیرد. ما تعرفه‌های گمرکی تأییدنشده را منتشر نمی‌کنیم، بنابراین این موضوع را به عنوان پرسشی مطرح کنید که باید با در دست داشتن جدول تعرفه‌های جاری، توسط کارگزار گمرکی شما بررسی شود و از پیش‌فرض گرفتن آن خودداری کنید.

همین پرسشِ انتخاب بین دو یا سه ردیف صندلی در کل این بخش از بازار مطرح است. مقایسه ما بین Lynk & Co 900 پنج‌نفره در برابر شش‌نفره نتیجه متفاوتی دارد، زیرا در آنجا چیدمان‌ها با اختلاف قیمت ثابت عرضه نمی‌شوند. و اگر هنوز در حال انتخاب بین مدل‌ها هستید تا چیدمان‌ها، با Zeekr 8X در برابر 9X شروع کنید که ابعاد کامل و سلسله‌مراتب تیپ‌های هر دو خودرو را پوشش می‌دهد.

سفارش هر یک از مدل‌ها برای صادرات

هر دو چیدمان بر اساس پیکربندی سفارشی تولید می‌شوند و از موجودی انبار تأمین نمی‌شوند، بنابراین محدودیت‌های عملیاتی همانند سایر خودروهای پرچمدار چینی است.

  • موتور برای بنزین با اکتان 95 طراحی شده است. پیش از نهایی کردن سفارش، از در دسترس بودن سوخت با این درجه در مقصد اطمینان حاصل کنید، زیرا در بسیاری از مناطق غرب آفریقا، بنزین با اکتان 91 یا 93 به صورت استاندارد عرضه می‌شود.
  • این خودرو یک پلاگین هیبرید با باتری بزرگ است. حمل‌ونقل آن تابع قوانین مربوط به باتری‌های لیتیومی است و آماده‌سازی مدارک آن نسبت به یک خودروی شاسی‌بلند بنزینی زمان بیشتری می‌برد. فرآیند تهیه مدارک را از زمان ثبت سفارش آغاز کنید، نه از زمان تولید.
  • گواهینامه China VI به طور خودکار به بازارهایی که استانداردهای آلایندگی خاص خود را دارند، منتقل نمی‌شود.
  • گارانتی 6 ساله یا 150,000 کیلومتری، یک شرایط داخلی در چین است. شرایط گارانتی در مقصد شما به این بستگی دارد که آیا Zeekr در آن کشور حضور رسمی دارد یا خیر.
  • ماه تولید را با مدل سال تطبیق دهید. نشان‌های مدل سال در خودروهای چینی و تاریخ واقعی تولید اغلب با هم تفاوت دارند و محدودیت‌های سنی خودرو در مقصد بر اساس تاریخ تولید محاسبه می‌شود. راهنمای ما در مورد هفت تله در واردات خودرو از چین توضیح می‌دهد که چگونه این موضوع را از طریق VIN بررسی کنید.
  • چیدمان خودرو را به صورت کتبی مشخص کنید. عبارت “Zeekr 9X Ultra 70 kWh” می‌تواند به دو خودروی متفاوت با دو قیمت متفاوت اشاره داشته باشد. تعداد صندلی‌ها را حتماً در سفارش خرید قید کنید.

شرکت Hanvia Motors پیکربندی دقیق مورد نظر شما را تأمین کرده، بازرسی و گزارش وضعیت خودرو و اسناد صادراتی را مدیریت می‌کند و خودروها را از بندر Tianjin و بندر زمینی Khorgos به آفریقا، خاورمیانه، آسیای مرکزی و آمریکای لاتین ارسال می‌نماید. بندر مقصد، تیپ خودرو و تعداد صندلی‌ها را برای ما ارسال کنید تا در مورد موجودی، قیمت FOB یا CIF و زمان‌بندی تحویل به شما پاسخ دهیم. به صفحه سفارش Zeekr 9X یا صفحه سفارش Zeekr 8X مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه رسیدن خودروهای چینی به دست صادرکنندگان، مقالات چه کسی واقعاً به شما خودروی چینی می‌فروشد و چگونه یک شرکت صادرات خودروی چینی را اعتبارسنجی کنیم را مطالعه کنید. اگر مدل 9X فراتر از بودجه مشتریان شماست، منطق چیدمان مشابه برای Lynk & Co 900 نیز صدق می‌کند و طیف گسترده‌تری از مدل‌ها شامل Lynk & Co 06، Geely Coolray، BYD Qin PLUS DM-i و Seal 05 DM-i، Jetour T2 و BYD Seagull در دسترس هستند.

پرسش‌های متداول

آیا Zeekr 9X پنج‌نفره ارزان‌تر از مدل شش‌نفره است؟

بله، دقیقاً به میزان 14,000 CNY در تمامی تیپ‌های مشابه. مدل Ultra 55 kWh با قیمت 471,900 CNY در مقابل 485,900 CNY، مدل Ultra 70 kWh با قیمت 486,900 در مقابل 500,900، مدل Hyper 70 kWh با قیمت 545,900 در مقابل 559,900 و مدل 曜黑 70 kWh با قیمت 585,900 در مقابل 599,900 عرضه می‌شوند. قیمت مدل پنج‌نفره تنها به این دلیل گران‌تر به نظر می‌رسد که تیپ پایه Max را ارائه نمی‌دهد.

فضای صندوق عقب Zeekr 9X شش‌نفره چقدر است؟

470 لیتر پشت ردیف سوم که با خواباندن صندلی‌های عقب به 2,148 لیتر افزایش می‌یابد. نسخه پنج‌نفره 1,050 تا 1,082 لیتر پشت ردیف دوم و 2,441 تا 2,473 لیتر با صندلی‌های خوابیده ارائه می‌دهد. تفاوت در حالت صندلی‌های باز، 580 تا 612 لیتر است؛ در حالت خوابیده، این تفاوت به حدود 300 لیتر کاهش می‌یابد.

آیا مدل 9X پنج‌نفره برد یا عملکرد بهتری دارد؟

خیر. در تیپ‌های مشابه، هر دو خودرو یکسان هستند: همان برد الکتریکی 288 تا 380 کیلومتر CLTC، همان برد ترکیبی 1,160 تا 1,250 کیلومتر، همان شتاب 0 تا 100 کیلومتر در ساعت 3.1 تا 4.2 ثانیه‌ای و همان خروجی موتور 660 کیلووات یا 1,030 کیلووات. وزن خالص اعلام‌شده نیز بدون تغییر و برای هر دو مدل 2,970 تا 3,150 کیلوگرم است.

Zeekr 9X پنج‌نفره چه زمانی عرضه شد؟

ژوئیه 2026. مدل 9X برای اولین بار در سپتامبر 2025 به عنوان یک خودروی شش‌نفره با چیدمان 2+2+2 به فروش رسید و خط تولید نسخه دو ردیفه حدود ده ماه بعد اضافه شد. هر دو مدل همچنان در دسترس هستند.

کدام تیپ‌ها برای هر چیدمان موجود است؟

خودروی شش‌نفره پنج تیپ ارائه می‌دهد: Max 55 kWh، Ultra 55 kWh، Ultra 70 kWh، Hyper 70 kWh و 曜黑 70 kWh. خودروی پنج‌نفره چهار تیپ ارائه می‌دهد و تیپ Max حذف شده است. این موضوع همچنین باعث حذف رینگ 255/60 R20 از طیف مدل‌های پنج‌نفره شده است که از رینگ‌های 21 اینچی شروع می‌شوند.

آیا تعداد صندلی بر عوارض گمرکی واردات تأثیر می‌گذارد؟

بله، امکان‌پذیر است. برخی مقاصد، خودروها را برای امور گمرکی، شماره‌گذاری یا مجوزهای تجاری بر اساس تعداد صندلی طبقه‌بندی می‌کنند تا ابعاد یا حجم موتور؛ بنابراین ممکن است یک خودروی ۶ نفره در دسته‌بندی متفاوتی نسبت به یک خودروی ۵ نفره مشابه قرار گیرد. نرخ‌ها و دسته‌بندی‌ها تغییر می‌کنند، بنابراین به جای تکیه بر یک قاعده کلی، حتماً با جدول تعرفه فعلی مقصد خود مطابقت دهید.

آیا Hanvia Motors می‌تواند هر دو چیدمان را تأمین کند؟

بله. هر دو مدل بر اساس پیکربندی سفارش داده می‌شوند و از موجودی انبار برداشته نمی‌شوند. بندر مقصد، تیپ و تعداد صندلی مورد نظر خود را ارسال کنید تا ما موجودی، قیمت‌گذاری و حمل‌ونقل را تأیید کنیم. توجه داشته باشید که موتور برای سوخت 95 RON مشخص شده است که ارزش آن را دارد قبل از سفارش، با عرضه محلی بررسی شود.


همچنین بخوانید: نحوه واردات خودرو از چین، راهنمای ۲۰۲۶ برای فروشندگان، و حمل‌ونقل خودرو از چین به بنادر آفریقا.

WhatsAppTelegramایمیل↑بالا